Kreatywne zajęcia plastyczne

Program pracowni zapoznaje uczestników zajęć z teorią zagadnień sztuki, zasadami komponowania na płaszczyźnie, kształtowaniem umiejętności rysunku i malarstwa, znajomością i łatwością posługiwania się różnymi technikami plastycznymi.

W grupach młodszych zaczynamy od poznania nowych materiałów, narzędzi pracy. Tworzymy prace dwuwymiarowe, na kartkach papieru, tekturze, bawełnie. Realizujemy kompozycje przestrzenne z gliny, tektury, masy solnej. Wprowadzamy zajęcia z zakresu sztuki użytkowej i dekoracyjnej, jak: decoupage, realizacje z krepiny, filcu, barwienie koszulek T-shirt metodą malarską TIE DYE. Do własnych działań artystycznych poza ołówkami i farbami, używamy różnorodnych materiałów plastycznych tak, aby rozbudzić i pogłębić pasje uczestników Kreatywnych Zajęć Plastycznych.

W grupie młodzieżowej pracujemy nad kształtowaniem umiejętności warsztatowych i manualnych uczniów. Rozbudzamy wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość artystyczną. Podejmujemy działania z zastosowaniem szerokiej gamy technik plastycznych: rysunku, malarstwa, malarstwa na jedwabiu, grafiki warsztatowej, itp. Realizujemy linoryty według autorskich projektów uczestników zajęć. Tworzymy prace z zakresu odręcznego projektowania graficznego. Ćwiczymy rysunek i malarstwo z natury, analizując naturę przeprowadzamy syntezę formy. Pracujemy nad kształtowaniem wrażliwości na kolor, właściwym doborem środków wyrazu plastycznego w celu jak najlepszego wykorzystania potencjału uczestników zajęć.

Zajęcia grupy zaawansowanej skierowane są do ostatnich klas gimnazjum, młodzieży licealnej, studentów. Program pracowni obejmuje zagadnienia z zakresu rysunku i malarstwa, rysunku architektonicznego, tworzenia kopii prac wielkich mistrzów oraz prac plenerowych. W oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą licealną szkół plastycznych kładę nacisk na umiejętności wykorzystywane podczas egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne i architektoniczne: komponowania na płaszczyźnie, ujęcia perspektywy, skrótów perspektywicznych, poszukiwania właściwych proporcji, natężenia światła i cienia. Wykonujemy prace światłocieniowe, linearne i wykreślne. Powstają zarówno realizacje studyjne (rysunki i malarstwo), jak też szkice linearne, walorowe oraz barwne, a także rysunki konstrukcyjne. Większość ćwiczeń wykonywanych jest z natury (martwa natura, postać) z wykorzystaniem różnorodnych technik malarskich oraz narzędzi rysunkowych.

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.