O pracowni...

Chess School for Beginners

W roku szkolnym 2017/18 pracownia Chess Schoolfor Beginners kontynuuje dotychczasową formę zajęć. Jest nią nauka podstaw gry w szachy przy zastosowaniu narzędzi informatyki (programy komputerowe, serwery szachowe), z elementami języka angielskiego w zakresie nazewnictwa szachowego, komunikatorów internetowych oraz serwerów gier.

Program oparty jest przede wszystkim na wykorzystaniu w nauczaniu gry w szachy angielskojęzycznych programów komputerowych, zawierających kursy nauki gry, opatrzone zarówno metodyczną częścią teoretyczną (wykładową), jak i praktyczną – tj. przykładami do samodzielnego rozwiązywania. Tego rodzaju zadania można np. odnaleźć na stronie http://zadania.szachowe.pl, który polecamy głównie początkującym szachistom. W pracowni używamy aplikacji informatycznych, uczących gry od podstaw, a też i takich, które doskonalą szachową wiedzę i umiejętności na poziomie średniozaawansowanym.

Prócz nauki gry w szachy, celem zajęć jest również spowodowanie, by uczestnicy mogli swobodnie odnajdować się na serwerach szachowych w Internecie, umożliwiających grę on-line, tj. by uczniowie poznali co najmniej podstawy szachowego języka angielskiego (głównie w zakresie specjalistycznego nazewnictwa i poleceń programów) oraz podstawy komunikacji językowej, obowiązującej w sieci globalnej. Ten aspekt zajęć ma charakter hobbystyczny.

W aspekcie sportowym (wyczynowym) oczekujemy, by uczestnicy zajęć brali udział w turniejach szachowych, wewnętrznych w MDK oraz na terenie miasta, zdobywając swoje pierwsze i podwyższając posiadane już wcześniej kategorie szachowe. Tegoroczną nowością pracowni jest utworzenie dodatkowej grupy sparringowo-turniejowej poprzez uruchomienie dodatkowych 4 godzin zajęć w tygodniu służących temu, by więcej czasu poświęcić na grę praktyczną. W zaprzyjaźnionym gimnazjum nr 13, w sali 208 (I p.), co tydzień, w piątki od godz. 16.30, odbywają się sparringi bądź turnieje szachowe, adresowane do uczestników zajęć wszystkich instruktorów pracowni szachowych w MDK. Z grubsza rzecz ujmując, zajęcia mają na celu wzajemne poznanie się i integrację naszych podopiecznych oraz ich rodziców, w aspekcie szkoleniowym – zdobycie doświadczeń turniejowych zawodników oraz pozyskanie materiału do analizy na zajęciach z zapisu partii; zaś, w aspekcie sportowym – możliwość zdobycia i podnoszenia kategorii szachowych naszych podopiecznych.

W pierwszym semestrze roku 2015/16 do pracowni uczęszcza 24 zawodników w dwóch zespołach – początkującym i zaawansowanym (każdy z nich podzielony jest na dwie grupy), z czego kilku uczniów kontynuuje zeszłoroczną naukę gry w szachy w zaawansowanym zespoleChess School for Beginners. Pozostali uczestnicy zajęć to zarówno nowoprzybyli miłośnicy szachów, jak i zawodnicy, którzy podstawy szachów opanowali w ubiegłych latach za sprawą p. instruktora Tomasza Kozłowskiego. Podział na grupy został dokonany przy jednoczesnym zastosowaniu kryteriów zaawansowania oraz wieku uczestników. Obecnie, dwunastu uczestników zajęć nie posiada kategorii szachowych, zaś z pozostałej dwunastki dwoje zawodników legitymuje się III kategorią, pięcioro – IV oraz pięciu chłopców – V.

Niewątpliwym sukcesem ubiegłorocznego szkolenia Pracowni jest także i to, że czterech szachistów, którzy przed rokiem w pracowni Chess Schoolfor Beginners osiągnęli IV kategorię, kontynuują profesjonalne treningi szachowe w pracowni p. trener Kamili Klimaszewskiej.

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.