Srebrni pradziadkowie - wystawa w Galerii Młodych MDK

Serdecznie zapraszamy na wernisaż fotografii uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 8 Akademia Sukcesu - Nasza Szkoła w Białymstoku pt.: „Srebrni pradziadkowie”-30 października 2018, godz. 17.00.

„Srebrni pradziadkowie” - prace uczniów klas II-IV Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 8 Akademia Sukcesu - Nasza Szkoła w Białymstoku, wykonane w ramach zajęć pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego.

Gdy do fotografa wybierali się dziadkowie i pradziadkowie, nie myśleli o publikacji na Facebooku. Ich medium społecznościowym był album o twardych kartach przewracanych podczas spotkań rodzinnych. Czasem brany do ręki kunsztownie oprawiony portret. Nie wszystkie zdjęcia się zachowały. Czasem twarze pradziadków pozostają nieznane.

W ramach projektu „Srebrni pradziadkowie" moi uczniowie wcielali się w role swoich prapradziadków, czasem również dziadków. Dowiadywali się kim byli przodkowie: żołnierzami, lekarzami, nauczycielami. Czasem udało się dotrzeć do rodzinnych anegdot - „babcia wygrała na loterii." Wszystkie uruchomione w ten sposób skojarzenia i wspomnienia posłużyły za kanwę do zrobienia zdjęć. By nadać fotografiom wygląd sprzed 100 lat, korzystaliśmy z aparatu, który 100 lat temu pracował w cieszyńskim atelier. Współczesne twarze były utrwalane za pomocą pochodzącej z lat 50-tych XIX wieku receptury. Jej finalnym etapem było uzyskanie cieniutkiej srebrnej warstewki przyklejonej do szkła. W niej właśnie zapisana została sfotografowana twarz. Kiedyś przecież fotografię nazywano lustrem z pamięcią.

Andrzej Górski

Zapraszamy!

Srebrni pradziadkowie wystawa fotografii

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.