Pamiętajmy...

„17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.”

Źródło: dzieje.pl (za PAP)

O tym, co wydarzyło się w tamtym czasie, jakich wyborów musieli dokonać ludzie, których życie odmienił pakt Ribbentrop-Mołotow, opisuje na przykładzie losów swojego pradziadka laureatka wyróżnienia w konkursie „Historia jednej fotografii” (była uczestniczka zajęć MDK).

https://nowahistoria.interia.pl/historia-jednej-fotografii/news-po-drugiej-stronie-pisy,nId,1427603

Narodowy Bank Polski, emitując monety przedstawione na zdjęciu, nawiązał w ten sposób do wydarzeń będących następstwem 17 września 1939 roku.

Więcej o prezentowanych monetach można przeczytać tutaj:

- 2 zł i 10 zł 70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2008/2008_03___sybiracy.pdf

- 100 zł SYBIRACY

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2008/2008_03___sybiracy.pdf

Zajawka Agresja ZSRR na Polske

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.