Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, jest obchodzony corocznie na początku grudnia. Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwu potrzeby zaistnienia w naszym środowisku osób niepełnosprawnych.

W Młodzieżowym Domu Kultury też pamiętamy o tych obchodach. Od wielu lat zapraszamy do naszej placówki przedstawicieli warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków, stowarzyszeń osób niepełnosprawnych i uczniów szkół specjalnych. Placówki te prezentują swój dorobek artystyczny, ale także codzienne życie – wspólne wyjazdy, zajęcia warsztatowe, uroczystości organizowane w placówkach.

Wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim życzymy zdrowia, dużo radości, wielu życzliwych osób wokół, energii i wytrwałości w spełnianiu marzeń.

Zapraszamy do obejrzenia spektaklu „Polska to nasz kraj” w wykonaniu Teatru „Niezależni”.

Teatr „Niezależni”

„Niezależni”, jak sama nazwa wskazuje, mają swoje zdanie. Aktorzy to ludzie, którzy dorośli przy Stowarzyszeniu AKTYWNI, wraz z wiekiem zmieniali grupy teatralne w ramach Pracowni Aktywności Twórczej. Większość zdobywała doświadczenia teatralne przez lata uczestnicząc w zajęciach teatralnych. Są także w grupie osoby, które dopiero w „Niezależnych” zaczęły swoją przygodę ze sceną.

Mimo zmęczenia znajdują czas na uczestniczenie raz w tygodniu w popołudniowych zajęciach teatralnych. Nie mogą się ich doczekać. Są pełni entuzjazmu. To grupa niezwykle zżyta ze sobą.

-„Naszym największym sukcesem jest to, że tęsknimy za sobą, że czekamy na spotkania, że pandemia nie jest w stanie zniszczyć naszego zapału.”

Ważne są niezwykle relacje partnerskie pomiędzy instruktorami a członkami zespołu. Prowadzący niejednokrotnie pojawiają się wraz z nimi na scenie, grają z nimi podczas prób. Wtedy instruktor staje się aktorem. Jest równorzędnym partnerem. Niejednokrotnie uczy się od nich, obserwuje i wyciąga wnioski.

Prowadzenie grupy rozkłada się na dwie osoby: Annę Żeszko-Majewską i Annę Kasperek, które czerpią pomysły z grupy oraz od siebie. Obserwują, rozmawiają, oceniają. Korzystają z różnych inspiracji: literackich, filmowych, codziennych doświadczeń. Do tej pory zostały zrealizowane dwa przedstawienia: „Nasza Wieża Babel” (wiosna 2018); „Polska to nasz kraj” (jesień 2019).

Spektakl „Polska to nasz kraj” to efekt obserwacji naszej rzeczywistości, wielu rozmów na różne tematy: o miłości, jak radzić sobie w urzędzie, jak rozmawiać z rodzicami, jak wyprowadzić się z domu, co będzie gdy komisja nie da orzeczenia o niepełnosprawności, co to znaczy dorosłość i wiele innych. Przedstawienie składa się dwóch krótkich scenek, które uznaliśmy za najciekawsze spośród wielu innych. Pokazujemy w krzywym zwierciadle to, z czym na co dzień się stykamy. Jesteśmy zadowoleni, gdy widzowie śmieją się podczas pokazu, a potem podchodzą i mówią, że rozumieją i też znają podobne sytuacje z życia. Pandemia uniemożliwiła nam pokazywanie spektaklu „Polska to nasz kraj”, ale udało się wystąpić u nas na „Równi w kraju i w Europie” oraz w Chrabołach – malutkiej wsi pod Białymstokiem, dokąd jeździmy co roku na pikniki.

Obecnie w Teatrze Niezależni działają:

Katarzyna Bartoszuk, Michał Bruszewski, Renata Bujko, Kamil Dzierma, Anna Kasperek, Sylwia Niemiera, Bożena Ołdziejewska, Mateusz Rafałowski, Anna Żeszko-Majewska.