Otwarcie wystawy prac fotograficznych Czesława Zdanowicza.

12 marca 2021 roku, godz. 17.00

Otwarcie wystawy prac fotograficznych Czesława Zdanowicza.

Czesław Zdanowicz – białostocki fotograf. Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw fotograficznych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Jego prace były prezentowane w licznych ośrodkach artystycznych w kraju i za granicą. Zdobywały wyróżnienia na wystawach Międzynarodowych Salonów Fotograficznych. Szczególne miejsce w twórczości Czesława Zdanowicza zajmuje fotografia pejzażowa okolic Białegostoku i samego miasta. Interesuje go fotografowanie w czerni i bieli oraz podczerwieni. Eksperymentuje też w technice wielokrotnej ekspozycji, robiąc tzw. „multikompozycje”, które polegają na wielokrotnym naświetlaniu tych samych klatek filmowych różnymi obrazami. Jest członkiem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. W 2015 roku został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, a w 2018 roku – medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”, odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Prace Czesława Zdanowicza można obejrzeć w Almanachu (1995–2017), wydanym w 2017r. przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.

„Przez obiektyw aparatu fotograficznego podpatruję rzeczywistość, na którą należy spojrzeć wnikliwie. Próbując intuicyjnie znaleźć pomysł, by odważnie dzielić się z widzami obrazami dookoła mojej obserwacji. Dostrojony swoim doświadczeniem poszukuję piękna w obszarach kolorów, cienia i światła, czerni i bieli. Tematem przewodnim ekspozycji jest postać ludzka podpatrywana w krajobrazie miejskim i poza nim, czasami odbiegając od rzeczywistości. Moja fotografia nadal będzie się rozwijać w nowej formie i treści” – mówi Czesław Zdanowicz.

Wystawę można oglądać do 9 kwietnia br., maksymalnie w grupach pięcioosobowych, tylko po wcześniejszym umówieniu się pod nr. tel. 85 732 79 49 (Dział Organizacji Imprez).

Czesław Zdanowicz 01