Międzynarodowy Dzień Teatru / Narodowe Czytanie

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w czerwcu 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Tym razem autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren, która pisze m. in.:

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki (...) Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą (...)

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu (...) Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi (...)".

(przekład Paweł Paszta)

/Informacja za portalem e-teatr.pl,  https://e-teatr.pl/w-sobote-60-miedzynarodowy-dzien-teatru-10256, autor Grzegorz Janikowski, źródło PAP/

Ideą święta teatru jest budowanie przyjaźni, współpraca i rozbudzanie kreatywności ludzi teatru oraz ich pasjonatów. Pokazanie wszystkim, jak sztuka i artyzm są ważne w naszej codzienności.

Młodzieżowy Dom Kultury włącza się w obchody tego święta. Instruktorzy oraz młodzież przygotowali słuchowisko teatralne na podstawie „Balladyny" Juliusza Słowackiego, którą wybrano na lekturę dziewiątej odsłony Narodowego Czytania 2020/2021.

Zapraszam – instruktor Jolanta Rynkowska

video Balladyna play