2021/2022

„Od Nowa” oraz „Kolory Rzeki Białej”

Galeria Młodych Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku ZPO nr 2 w Białymstoku zaprasza na wystawę prac uczestników pracowni kroju i szycia MDK pod kierunkiem Ewy Samojlik „Od Nowa” oraz prac pracowni fotografii MDK pod kierunkiem Andrzeja Górskiego „Kolory Rzeki Białej”. Wernisaż odbędzie się 18 stycznia 2022 roku o godzinie 17.00 w siedzibie placówki.

UWAGA! W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie - zagrożeniem wirusem Covid-19 - wernisaż jest imprezą zamkniętą.

Wernisaż będzie można obejrzeć online korzystając z linku: https://youtu.be/kgr6A9CTWaQ

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego jedną z sesji zdjęciowej prezentującej kolekcje: https://youtu.be/OsDvpL8CaG4

Wystawa Ekologiczna „OdNowa” prezentuje sylwetki odzieży, które można było zobaczyć na modelkach podczas Pokazu Mody Ekologicznej Młodych Projektantów Pracowni Kroju i szycia MDK dnia 9 czerwca 2021 roku  https://youtu.be/Lro1Q-Awn7w .
Główne cele wystawy to: zwrócenie uwagi na konieczność prowadzenia działań na rzecz ochrony środowiska, popularyzowanie trendów ekologicznych oraz wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak twierdzą projektantki chcemy przeciwdziałać nieświadomemu robieniu zakupów. Popieramy zwolenników tego ruchu, którzy sprzeciwiają się masowej produkcji odzieży i zachęcają innych do szukania własnego stylu, niesztampowych połączeń materiałów i elementów odzieży, oryginalności i odwagi w ubieraniu się. Propagujemy innowacyjne, odpowiedzialne podejście do mody, które łączy myślenie o ekologii z wysokimi standardami.

Na wystawie zobaczymy 3 kolekcje odzieży zaprojektowane i wykonane przez uczestniczki zajęć pracowni kroju i szycia ZPO nr 2 w Białymstoku:„Endless denim” Marty Gierejko, „Alla Vita” Julii Konopko i Małgorzaty Kuczyńskiej oraz „Le Lien” Inki Kotuk, a także efekty pracy uczestników pracowni fotograficznej tej placówki z sesji zdjęciowej prowadzonej przez instruktora Andrzeja Górskiego.

„Le Lien” – Inka Kotuk
Kolekcja „Le Lien” została stworzona, aby nadać drugie życie już noszonym ubraniom i tekstyliom domowym. Jak mówi projektantka „Stare firanki, nienoszona własna garderoba i secondhandy pozwoliły zrealizować ową kolekcję”. Autorka zastosowała nietypowe materiały, które poddała recyklingowi - papier czy paragony. Warto również dodać, że część dodatków twórczyni wykonała własnoręcznie. Kolekcja łączy ze sobą dwa różne światy - elegancję i casualowy sportowy look. Do tworzenia strojów użyto mocnych i wyrazistych kolorów, takich jak: pomarańcz, bordo i czerń, a farbowanie, które możemy zauważyć, zostało wykonane w procesie ręcznym. Właśnie to połączenie nadaje kolekcji charakteru.

„Endless denim” - Marta Gierejko
„Endless denim”, czyli niekończący się dżins. Jest to pierwsza kolekcja Marty, która powstała w większości ze starych spodni dżinsowych z dodatkiem innych tkanin oraz dzianin. Całość kolekcji utrzymana jest w niebieskich odcieniach z dodatkiem bieli. Kolekcja zawiera nie tylko ubrania, ale też dodatki do ubioru takie jak: torebki, kapelusz, opaskę na włosy. Projektantka podkreśla w swoich propozycjach, jak wiele zastosowań może mieć dżins. Kolekcja adresowana do młodych oraz dojrzałych kobiet ceniących styl sportowy z odrobiną elegancji.

„Alla Vita” - Julia Konopko i Małgorzata Kuczyńska
„Alla Vita” to kolekcja inspirowana ochroną wody. Jak mówią projektantki: „Naszymi projektami chcemy pokazać, jak w prosty sposób można dać „nowe życie” starym ubraniom, oszczędzając jednocześnie tysiące litrów tej drogocennej substancji”. Na sylwetkach zauważymy powtarzające się elementy - dżinsowe koła różnej wielkości, które swoim kształtem nawiązują do morskich fal. Warto podkreślić, iż ich symbolika oznacza odnowę oraz gotowość do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Kolekcja adresowana do młodych, odważnych kobiet szanujących środowisko naturalne.

Wystawa Tomasza Brańskiego "Nora Ney - Kinoteatry i artyści w przedwojennym Białymstoku”

Galeria Młodych Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Placówek Oświatowych Nr 2 w Białymstoku zaprasza na wystawę prac Tomasza Brańskiego pt.:"NORA NEY - Kinoteatry i artyści w przedwojennym Białymstoku”. Wernisaż odbędzie się 16 listopada 2021 roku o godzinie 17.00 w siedzibie placówki przy ulicy Warszawskiej 79A.

O autorze:

Tomasz Brański - białostocki rysownik. Debiutował w 1992 roku w kultowym harcerskim czasopiśmie Świat Młodych i łódzkiej Karuzeli. W latach  1996-2006 publikował w warszawskim wydawnictwie SUPERPRESS. W latach 2006-2017 rysował satyryczne portrety piłkarzy Jagiellonii. Autor  publikował swoje prace w Kurierze Podlaskim, Kurierze Porannym i Nad Białką. Swoje prace (Podlasianie 1-3) prezentował na wystawach w Białymstoku: klubie Zachęta, Gaj, Domu Kultury „Śródmieście” oraz w placówkach na terenie gmin Supraśl, Czarna Białostocka, Suraż, Boguty Pianki i Łomży. Od 5 lat interesuje się  polskim starym kinem, czego  owocem jest niniejsza wystawa, prezentowana także w: Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie oraz galerii „Metamorfozy” w Warszawie.

Prezentacja cyklu prac plastycznych autorstwa Tomasza Brańskiego pod tytułem „NORA NEY – Kinoteatry i artyści w przedwojennym Białymstoku”, zrealizowanych w ramach stypendium dla osób profesjonalnie zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2021. Wystawa została objęta patronatem Polskiego Radia Białystok.

Afisz Tomasz Brański

Wystawa prac Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży ph.: „Świat oczami Stanisława Lema” – 29.10-12.11.2021r.

Dnia 29 października 2021 roku w Galerii Młodych MDK została otwarta wystawa pokonkursowa Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży ph.: „Świat oczami Stanisława Lema” - na której znalazły się prace laureatów oraz prace zakwalifikowane do ekspozycji. Głównym celem przedsięwzięcia było zilustrowanie wybranego fragmentu książki znakomitego polskiego pisarza - Stanisława Lema. Uczestnicy wykonali prace w różnorodnych technikach z wykorzystaniem: ołówków, kredek, farb, pasteli i innych ciekawych środków wyrazu artystycznego.

ANIA READY - Białystok Interphoto 2021

HISTERYCZKI

Ta seria zdjęć jest reakcją fotograficzną na tekst o tym samym tytule napisany przez zapomnianą, trójjęzyczną pisarkę polskiego pochodzenia Zofię Gaudier-Brzeską (1872-1925), która zmarła w szpitalu dla psychicznie chorych w Wielkiej Brytanii. Powieść opowiada o losie emigrantki z Galicji w Europie Wschodniej, która podróżuje na zachód do Paryża, Nowego Jorku i Londynu w poszukiwaniu pracy i co ważniejsze, by móc zaspokoić swoje ambicje twórcze i zostać pisarką. Surowe reguły społeczeństwa patriarchalnego, brak perspektyw, bieda i rozczarowanie doprowadzą ją do skraju wytrzymałości psychicznej – wywołują histerię, którą w tamtym okresie nazywano załamaniem nerwowym. Ania Ready wykorzystuje performatywny charakter schorzenia, by wykrzyczeć tragizm losu utalentowanych, ale pozbawionych możliwości samorealizacji kobiet, dla których obłęd był jedyną ucieczką od beznadziei życia. Za pośrednictwem wcielania się i odgrywania ról, Ania odtwarza skrajne emocje, które wywołane zostały przez ekstremalne warunki życia. Jej subtelne i refleksyjne spojrzenie na kobiecą wrażliwość kwestionuje historyczne ujęcia histeryczek w fotografii, które zazwyczaj były wykorzystywane na własne potrzeby przez męskich lekarzy.

ANIA READY

Ania Ready fotografka polskiego pochodzenia, która od 2004 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia jest literaturoznawcą, studia w tym zakresie ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie kształciła się na wydziale polonistyki i anglistyki. Jej prace fotograficzne podejmują zagadnienia związane z poczuciem bliskości i alienacji, pamięcią i jej utratą, kruchością psychiczną oraz poetyką istnienia. Ania prezentowała swoje fotografie na wystawach solowych i grupowych m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Oksfordzie, Pitt Rivers Museum, Galerii Fotograficznej w Glasgow, Galerii Humanit'Art w Szwajcarii, LoosenArt we Włoszech, festiwalu fotograficznym w Auckland w Nowej Zelandii oraz podczas Riga Photomonth na Łotwie.

źródło: https://www.interphoto.pl/exhibitions/ania-ready/

DOSTĘPNOŚĆ WYSTAWY

Wystawa dostępna do 22.10.2021, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00.

Plan wystaw w GALERII MŁODYCH MDK - I semestr roku szkolnego 2021/2022

  1. Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto 2021, 23.09 – 23.10.2021,
  2. Wystawa pokonkursowa Wojewódzkiego Konkursu plastycznego dla Dzieci i Młodzieży ph.: „Świat w oczach Stanisława Lema”, 29.10 – 12.11.2021,
  3. „NORA NEY – Kinoteatry i artyści w przedwojennym Białymstoku”, 16.11 - 7.12.2021,
  4. Wystawa Bożonarodzeniowa – prezentacja prac dzieci i młodzieży z pracowni plastycznych oraz krawieckiej MDK, 10.12 – 4.01.2021,
  5. Ekspozycja pracowni kroju i szycia E. Samojlik oraz pracowni fotografii A. Górskiego, 7.01 -28.01.2022.

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku