O pracowni

Szycie to jedna z wielu form twórczego wypoczynku oraz dynamicznego rozwoju osobistej twórczości.

Pracownia szycia jest jedną z najstarszych pracowni działających od wielu lat w MDK. Od 1989 pod kierunkiem instruktor Bożenny Matuszelańskiej prężnie rozwijała się i modernizowała. Obecnie, od stycznia 2016 roku, zajęcia prowadzi Ewa Samojlik - pasjonatka mody, konstrukcji oraz modelowania form różnych asortymentów odzieży damskich, męskich i dziecięcych.

Zajęcia prowadzone są w trzech grupach:

  • początkującej
  • średniozaawansowanej
  • zaawansowanej - rozpiętość wiekowa od 12 do 24 lat.

Kwalifikacja do poszczególnych zespołów odbywa się na podstawie poziomu umiejętności. Młodzież z grup najmłodszych uczy się podstaw kroju i szycia. Poznaje budowę i zasadę działania maszyny do szycia oraz materiały i dodatki krawieckie. Najbardziej oczekiwanym momentem jest bezpośredni kontakt z maszyną i samodzielne szycie.

Na zajęciach stosowane są aktywizujące metody nauczania, które pozwalają osiągnąć zadowalające efekty. Program nauczania z zakresu podstaw kroju i szycia kładzie głównie nacisk na zdobywanie wiedzy i umiejętności, których podsumowaniem oraz utrwaleniem jest konkretne praktyczne działanie. W toku nabierania wprawy oraz większego doświadczenia młodzież wykonuje na zajęciach coraz trudniejsze prace.

Ważnym elementem przy wyborze i projektowaniu prac jest ich praktyczność i użyteczność, dlatego też uczestniczki najchętniej szyją: kosmetyczki, piórniki, torby, prezenty, okładki na zeszyty, ramki do zdjęć itp.

Dorobek całorocznej pracy dziewczęta prezentują na wystawach w Galerii MDK.

Młodzież z grup średniozaawansowanej i zaawansowanej uczy się w szkołach średnich oraz studiuje. Uczestniczki szyją różnorodny asortyment odzieży dla potrzeb własnych. Uczą się konstrukcji i modelowania form oraz poznają różne techniki szycia oraz wykończenia. Sprawdzają swoje możliwości i zdolności, tworząc wyrafinowane kreacje na studniówkę, bal sylwestrowy, jak też inne uroczystości. Uszyte przez siebie kreacje prezentują w ramach Wiosny Artystycznej, osobiście na pokazach mody organizowanych w placówce i na terenie miasta.

facebooklogo pntablicalogo bip

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Deklaracja dostępności.