Międzynarodowy Dzień Teatru

W dniu obchodów Dnia Teatru pragniemy przypomnieć spektakl „Półbaśnie” w wykonaniu Teatru „Klaps”, założonego i prowadzonego przez Antoninę Sokołowską - prawdziwą mentorkę dla wielu młodych osób.

Antonina Sokołowska miała dwie wielkie miłości – młodzież i teatr, im poświęciła całe swoje życie. Jej wkład w wychowanie pokoleń białostockiej młodzieży jest nieoceniony. W 1965 roku założyła teatr „Klaps”, a później „Mandragorę”. Prowadziła je przez ponad pół wieku, a garnęło się do nich mnóstwo młodych ludzi. Była dla nich ukochaną Panią Tosią, kimś więcej niż instruktorką, reżyserką, scenarzystką. Uczyła nie tylko teatru, ale i życia. Można było z nią porozmawiać o wszystkim, poprosić o pomoc czy radę. Nigdy i nikomu nie odmawiała. Kontakty i przyjaźnie z nią, które rozpoczynały się w amatorskim teatrze, trwały przez całe lata. Mnóstwo jej podopiecznych związało swoje zawodowe życie z tą dziedziną sztuki – jako aktorzy, reżyserzy, krytycy. Wśród nich są gwiazdy, takie jak Adam Woronowicz, Justyna Sieńczyłło, Katarzyna Herman, Bartosz Bielenia, Monika Dryl, Magdalena Koleśnik, Rafał Gąsowski, Katarzyna Siergiej.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy od ponad sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

W 2025 roku autorem orędzia jest Theodoros Terzopoulos – wybitny grecki reżyser i dramatopisarz, założyciel Teatru Attis, twórca unikalnej metody pracy z aktorem, który nieustannie bada granice ludzkiej ekspresji i emocji. W Polsce jego twórczość przybliżyła m.in. wydana przez Instytut Teatralny antologia „Współczesny dramat grecki” w tłumaczeniu Ewy T. Szyler.

Zapraszamy do lektury Orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru 2025:

https://www.instytut-teatralny.pl/2025/03/17/miedzynarodowy-dzien-teatru-2024/

/źródło narodowy.pl, instytut-teatralny.pl/

Premiera spektaklu „TEATR CIENI OFELII”

Grupa Teatralna „Reflektor” oraz Młodzieżowy Dom Kultury ZPO nr 2 w Białymstoku serdecznie zapraszają na spektakl pt. „TEATR CIENI OFELII”. Premiera odbędzie się 31 marca 2025 roku o godzinie 18.00 w siedzibie placówki ul. Warszawska 79A.

Autor tekstu: Marta Guśniowska
Reżyseria, scenografia, dobór muzyki: Magdalena Kiszko-Dojlidko.
Występują: Natalia Aleksiejuk, Natalia Bielawska, Krystian Biskup, Polina Borysenko, Yelizavieta Borysenko, Franciszek Halicki, Vasilisa Kavaliova, Lidia Kocięba-Żabska, Zofia Kojło, Martyna Kondzior, Zuzanna Kundzicz, Jakub Trochimczuk

„Teatr cieni Ofelii” - humorystyczna, poetycka opowieść o miłości do teatru, cieszeniu się z małych rzeczy, o zgodzie na to, co przynosi los i wreszcie – o nieuchronności śmierci, która może być początkiem czegoś pięknego.

Zapraszamy serdecznie

Grupa teatralna REFLEKTOR 5

„Wystawa prac malarskich” Anety Szerszunowicz

Galeria Młodych Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, ul. Warszawska 79 A, uprzejmie zaprasza na wystawę prac malarskich Anety Szerszunowicz. Finisaż odbędzie się 4 kwietnia 2025 roku o godz. 18.00 w siedzibie placówki.

Afisz Aneta Szerszunowicz

Wernisaż wystawy prac Mai Leoniuk "Pomysły z teczki"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac Mai Leoniuk "Pomysły z teczki", który odbędzie się 11 marca 2025 r. o godz. 17.30 w GALERII HOL Młodzieżowego Domu Kultury ZPO nr 2 w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 79a. Wstęp wolny.

"Chóralny Maraton"

W dniach 22-23.02.2025 odbył się Chóralny Maraton, w którym uczestniczył Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod dyrekcją Barbary Kornackiej. Zrealizowano nagranie 13 utworów: kolędy polskie, wschodniosłowiańskie, pastorałki oraz kompozycje świąteczne. Chórowi towarzyszył zespół instrumentalny złożony z białostockich zawodowych muzyków, tworzących kwartet smyczkowy. Akompaniament fortepianowy oraz aranżacje utworów zapewniła Anna Maria Przydworska. Dopełnieniem szaty dźwiękowej było włączenie brzmienia cymbałów, o które zadbała nasza zdolna chórzystka.

facebooklogo pntablicalogo bip

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Deklaracja dostępności.