Pola Nadziei 2020/2021

INAUGURACJA AKCJI W MDK

19 października 2020 roku Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku zainaugurował akcję „Pola Nadziei” w placówce przy ul. Żabiej 5. Dzieci z pracowni rytmiczno-tanecznej instruktor Anety Sokólskiej oraz pracowni plastycznej instruktor Renaty Kaczyńskiej-Łuby, po wprowadzeniu w temat akcji przez panią Dyrektor, posadziły w ogrodzie cebulki żonkili.

Pomimo pandemii i panujących obostrzeń wzorem ubiegłych lat planujemy organizować działania, których celem będzie wsparcie chorych dzieci, podopiecznych Fundacji „Pomóż Im”. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w nich.


OTWARCIE XI EDYCJI KAMPANII

Pola Nadziei to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei – tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną zakwitną, będą rozdawane w trakcie ulicznych kwest. Pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum.

6 października 2020 roku Fundacja „Pomóż Im” otworzyła XI edycję kampanii „Pola Nadziei” 2020/2021 pod hasłem „Pomóż im odnaleźć iskrę nadziei”. Wydarzenie miało miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 79a.

Uroczystość rozpoczęła się występem Wiktorii Trojan z pracowni instr. Wiesława Mikš, która wykonała utwór „Tyle słońca w całym mieście”. Następnie koordynator akcji – pani Dominika Chimkowska – podsumowała poprzednią edycję i przestawiła plany na przyszłość. Przedstawiciele najbardziej zaangażowanych w ubiegłoroczną akcję placówek otrzymali z rąk wiceprezes fundacji pani Krystyny Skrzyckiej „Ordery Nadziei” oraz tytuły „Siewcy Nadziei” i statuetki.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym sadzeniem cebulek żonkili przed budynkiem MDK.

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=cL01rWISzsI&t=1382s

Szczegóły:
https://pomozim.org.pl/pola-nadziei-202021-wystartowalismy/

Wystawa - "Żabia 5 Białystok"

Wystawa prac młodych adeptów sztuki z pracowni prowadzonej przez artystę plastyka Monikę Sienkiewicz, instruktora Młodzieżowego Domu Kultury, nosi nazwę "Żabia 5 Białystok". Jest to nawiązanie do adresu pracowni, w której uczestnicy zajęć: kształtują swą kreatywność, osobowość twórczą, umiejętności warsztatowe, rozwijają potencjał twórczy. Autorami prac jest młodzież licealna, a także uczniowie starszych klas szkół podstawowych.
Wernisaż 2 października 2020 roku w Galerii Hol na piętrze MDK przy ul. Warszawskiej 79a w Białymstoku.
Zapraszamy na wystawę prac.

Plakat monika 2020

Spotkanie z Michałem Dyjukiem, laureatem Grand Press Photo

Spotkanie z Michałem Dyjukiem, laureatem Grand Press Photo 26.09.2020, godz. 11.00, s. nr 3, MDK, ul. Warszawska 79a

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu – imieniem i nazwiskiem wysłanym na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do 24.09.2020 r.

Pamiętajmy...

„17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.”

Źródło: dzieje.pl (za PAP)

O tym, co wydarzyło się w tamtym czasie, jakich wyborów musieli dokonać ludzie, których życie odmienił pakt Ribbentrop-Mołotow, opisuje na przykładzie losów swojego pradziadka laureatka wyróżnienia w konkursie „Historia jednej fotografii” (była uczestniczka zajęć MDK).

https://nowahistoria.interia.pl/historia-jednej-fotografii/news-po-drugiej-stronie-pisy,nId,1427603

Narodowy Bank Polski, emitując monety przedstawione na zdjęciu, nawiązał w ten sposób do wydarzeń będących następstwem 17 września 1939 roku.

Więcej o prezentowanych monetach można przeczytać tutaj:

- 2 zł i 10 zł 70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2008/2008_03___sybiracy.pdf

- 100 zł SYBIRACY

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2008/2008_03___sybiracy.pdf

Zajawka Agresja ZSRR na Polske

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.