Spotkanie Wielkanocne w MDK

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia wystawy wielkanocnej pod tytułem "W kurniku", które odbyło się 25 marca 2021 roku oraz spektaklu "Rzecz o wiośnie i Wielkiej Nocy".

O szczegółach wydarzenia opowie pani Iwona Szcześniak, dyrektor MDK.

link do wstępu - p. dyrektor:

link do relacji z otwarcia wystawy wielkanocnej:

link do spektaklu "Rzecz o wiośnie i Wielkiej Nocy":

Międzynarodowy Dzień Teatru / Narodowe Czytanie

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w czerwcu 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Tym razem autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren, która pisze m. in.:

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki (...) Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą (...)

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu (...) Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi (...)".

(przekład Paweł Paszta)

/Informacja za portalem e-teatr.pl,  https://e-teatr.pl/w-sobote-60-miedzynarodowy-dzien-teatru-10256, autor Grzegorz Janikowski, źródło PAP/

Ideą święta teatru jest budowanie przyjaźni, współpraca i rozbudzanie kreatywności ludzi teatru oraz ich pasjonatów. Pokazanie wszystkim, jak sztuka i artyzm są ważne w naszej codzienności.

Młodzieżowy Dom Kultury włącza się w obchody tego święta. Instruktorzy oraz młodzież przygotowali słuchowisko teatralne na podstawie „Balladyny" Juliusza Słowackiego, którą wybrano na lekturę dziewiątej odsłony Narodowego Czytania 2020/2021.

Zapraszam – instruktor Jolanta Rynkowska

video Balladyna play

Otwarcie wystawy prac fotograficznych Czesława Zdanowicza.

12 marca 2021 roku, godz. 17.00

Otwarcie wystawy prac fotograficznych Czesława Zdanowicza.

Czesław Zdanowicz – białostocki fotograf. Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw fotograficznych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Jego prace były prezentowane w licznych ośrodkach artystycznych w kraju i za granicą. Zdobywały wyróżnienia na wystawach Międzynarodowych Salonów Fotograficznych. Szczególne miejsce w twórczości Czesława Zdanowicza zajmuje fotografia pejzażowa okolic Białegostoku i samego miasta. Interesuje go fotografowanie w czerni i bieli oraz podczerwieni. Eksperymentuje też w technice wielokrotnej ekspozycji, robiąc tzw. „multikompozycje”, które polegają na wielokrotnym naświetlaniu tych samych klatek filmowych różnymi obrazami. Jest członkiem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. W 2015 roku został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, a w 2018 roku – medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”, odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Prace Czesława Zdanowicza można obejrzeć w Almanachu (1995–2017), wydanym w 2017r. przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.

„Przez obiektyw aparatu fotograficznego podpatruję rzeczywistość, na którą należy spojrzeć wnikliwie. Próbując intuicyjnie znaleźć pomysł, by odważnie dzielić się z widzami obrazami dookoła mojej obserwacji. Dostrojony swoim doświadczeniem poszukuję piękna w obszarach kolorów, cienia i światła, czerni i bieli. Tematem przewodnim ekspozycji jest postać ludzka podpatrywana w krajobrazie miejskim i poza nim, czasami odbiegając od rzeczywistości. Moja fotografia nadal będzie się rozwijać w nowej formie i treści” – mówi Czesław Zdanowicz.

Wystawę można oglądać do 9 kwietnia br., maksymalnie w grupach pięcioosobowych, tylko po wcześniejszym umówieniu się pod nr. tel. 85 732 79 49 (Dział Organizacji Imprez).

Czesław Zdanowicz 01

Po Ciemku – wystawa prac w Galerii Młodych MDK

Galeria Młodych Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku zaprasza na wystawę grupy Eksperymenty plastyczne - pod kierunkiem Martyny Dworakowskiej pt.: „Po Ciemku". Wystawa będzie otwarta w dniach 5-18 marca 2021 roku.

Afisz Po ciemku