Wystawa edukacyjna "Wizerunek orła na monetach polskich... czyli co i ile kiedyś kosztowało"

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wyjątkową wystawę, poświęconą wizerunkom orła na monetach polskich, przygotowaną i sfinansowaną dzięki pomocy Narodowego Banku Polskiego, która zabierze Was w krótką podróż po historii polskiego pieniądza i historii Polski, a jednocześnie pokaże co i ile można było kiedyś kupić. Z pewnością każdego zaciekawi, ile kosztowały usługi kata, wydrukowanie książki, jakie podatki płacili nasi przodkowie i ile kosztował ich ubiór, żywność… Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jest i krótka historia bartnictwa, spławiania towarów rzekami, rozwój polskiej marynarki wojennej, czy też ceny uzbrojenia wojska w wojnie trzynastoletniej… Zapraszamy całe rodziny i gwarantujemy, że każdy znajdzie dla siebie ciekawą opowieść z barwnej historii naszego kraju.

Zamiarem autorów wystawy było pokazanie zmian zachodzących w Polsce na przestrzeni wieków, jej rozwój gospodarczy, polityczny i monetarny, a w szczególności zmiany siły nabywczej pieniądza.

Przedstawionym wydarzeniom towarzyszą piękne grafiki, których zadaniem jest unaocznienie opisywanych zjawisk i procesów dziejowych.

Zaprezentowane wizerunki monet są pretekstem do pokazania ewolucji polskiej państwowości oraz przemian społecznych i gospodarczych kraju.

Przewodnikiem w podróży przez stulecia, do której zapraszamy czytelników, jest najważniejszy z grona polskich symboli narodowych - Orzeł.

Wielkie słowa podziękowania należą się Panu Piotrowi Niziołkowi z Muzeum Historycznego w Białymstoku, który swoją ogromną wiedzą wzbogacił warstwę merytoryczną wystawy i będąc konsultantem naukowym cierpliwie tłumaczył zawiłości polskiego systemu monetarnego. Wyjątkowymi rysunkami ozdobił wystawę Pan Damian Zajko, któremu serdecznie dziękujemy za cierpliwość i spełnianie naszych najbardziej drobiazgowych życzeń. Serdeczne słowa podziękowania i wdzięczności kierujemy do pracowników Warszawskiego Centrum Numizmatycznego oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i pracowników Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, za bezpłatne użyczenie wizerunków prezentowanych monet.

Wernisaż: Sala widowiskowa MDK, 29 marca 2019 r., godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9-19, a w sobotę od 9 do 13.

wizerunek orła