Wystawa fotografii Andrzeja Górskiego „Jak podróżowano w XIX wieku - na pokładzie wielkich żaglowców.” - wrzesień 2016

Jest to przedsięwzięcie zakładające dotarcie do miejsc, w których w stanie czynnym zachowały się najnowocześniejsze środki lokomocji XIX wieku: żaglowce, kolej żelazna, parostatki, aerostaty. Zdjęcia są wykonywane 100 letnim drewnianym aparatem, w procesie mokrego kolodionu, który wymagał by tuż przed każdym zdjęciem płyta szklana została pokryta nitrocelulozową emulsją, uczulona na światło, a tuż po zdjęciu wywołana. Jak w przypadku XIX wiecznych fotografów - wymagało to podróżowania z ciemnią.

Andrzej Górski, instruktor fotografii MDK w Białymstoku, członek ZPAF, od 6 lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012, dzięki stypendium MKiDzN, zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym; zdjęcia z projektu były publikowane w magazynie National Geographic Polska.