2017/2018

PLASTYCY NA JUBILEUSZ

14 czerwca 2018 w Galerii HOL MDK odbył się wernisaż prac plastycznych uczestników zajęć pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury pod  opieką instruktorów: Martyny Dworakowskiej, Renaty Kaczyńskiej-Łuba, Doroty Kluczyk, Moniki Sienkiewicz, Doroty Świdzińskiej, Jana Gładyszewskiego i Zbigniewa Świdzińskiego.

Galeria - facebook

„Uskrzydleni. (Nie) widzialna depresja."

to wystawa prac zdjęciowych fotografów z całej Polski, przedstawiających różne oblicza depresji u nastolatków.

Wszystkie osoby zaangażowanie w wystawę to osoby młode - zarówno fotografowie, modele przedstawieni na zdjęciach, ale także organizatorzy oraz osoby biorące udział w promocji wydarzenia.
Depresja może dotknąć każdego z nas, również osoby młode - i nie jest to powód do wstydu!

„Naszym celem jest, aby problem depresji został ZAUWAŻONY, dlatego mówimy o nim otwarcie, obalamy krzywdzące stereotypy, uwrażliwiamy i budujemy most komunikacji między ludźmi." - podkreśla Amelia Gruszczyńska z Porcelanowe Aniołki.

„Dla mnie ten projekt to cel, który pomaga mi w codziennej walce z chorobą. To decyzja o tym, że chcę wyzdrowieć. I udowodnić, że depresja nie może mnie pokonać." - wyznaje Magda Sołowiej, koordynatorka.

(Źródło: cojestgrane24)

The Offspring

W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza, potomstwo, latorośl, młode. The Offspring - taką nazwę przyjęła amerykańska grupa punkrockowa, założona w 1984 roku, Jej utwory są ciągle aktualne, a przez swoją tematykę trafiają do młodej części społeczeństwa. Offspring to także nazwa brytyjskiego sklepu, który od 1996 roku sprzedaje popularne wśród młodzieży buty tzw. sneakersy. Są one przez socjologów kultury uważane za symbol przeciwko powszechnie szanowanym wartościom. Kurt Cobain uczynił ze swoich sneakerów kultowy but buntowników. Młodość to niezależność, oryginalność czyli często próba zmiany czegoś na lepsze. Grzeczne, posłuszne dzieci wchodząc w okres dorastania zaczynają się sprzeciwiać rodzicom i autorytetom. Nie zgadzają się na to co zastane. Chcą odrzucić ograniczenia, być wolni, przejąć kontrolę nad swoim życiem, odszukać swoją tożsamość. Przejawy buntu zewnętrznego to odmienny wygląd, styl ubierania się, podkreślenie indywidualności poprzez język, w którym dużo słów jest pochodzenia angielskiego.

Fotografie pokazane na wystawie są bardzo zróżnicowane i tematycznie i poziomem zaawansowania technicznego. Odzwierciedlają to jak postrzegają świat ich autorzy - uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i echnicznych w Białymstoku. Mówią o emocjach, zainteresowaniach, poszukiwaniach tematu i formy. Dzięki tworzeniu młodzi autorzy są wolni. Raz ich fotografie są jaskrawe w kolorystyce a zaraz potem mroczne i w kolorach bezśnieżnej zimy. Są radosne i błyszczące a za chwilę mroczne, można się nawet troszkę ich bać. Obrazy przecież też mogą być wyrazem buntu tak charakterystycznego dla czasu młodości i dojrzewania. Buntu bardzo potrzebnego i pożytecznego bo to dzięki niemu powstaje coś nowego, a ludzkość nie stoi w miejscu. Młodzi autorzy sami podejmują decyzje, wyznaczają cele i zadania do wykonania. Powoli wchodzą w świat dorosłości. Umiejętność fotografowania im w tym pomaga.

Krystyna Tomaszuk

„Moje chwile w Parku Krugera”

Wystawa fotografii Jerzego Lecha „Moje chwile w Parku Krugera” połączona była ze spotkaniem z autorem, które odbyło się 22 marca 2018 roku w Galerii HOL MDK. Podczas wernisażu autor - ubrany w strój trapera i w oryginalnych butach ze skóry bawoła afrykańskiego - opowiadał o przygotowaniach do podróży, spotkanych ludziach i sfotografowanych zwierzętach ORAZ swoich odczuciach związanych z obcowaniem z odmiennie kulturowo miejscem, a w szczególności przyrodą Parku Krugera w Republice Południowej Afryki. Interesujący sposób opowiadania, dowcipne anegdoty i nietuzinkowa osobowość autora, stworzyły niepowtarzalny klimat, który sprzyjał luźnej atmosferze spotkania, swobodnemu podejściu do tematu i zadawania ciekawych, pouczających pytań. Każda odpowiedź, składała sie na kolejną barwną i wielowątkową opowieść, która złożyła się na niebanalne spotkanie o niebanalnym miejscu z nie mniej niebanalnym autorem.

WYSTAWA FOTOGRAFII UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W JAŚWIŁACH „GMINA JAŚWIŁY – NASZ PIĘKNY DOM”

Wernisaż: 19.01.2017

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jaświłach biorących udział w zajęciach koła fotograficznego prowadzonych przez p. Lecha Jakubiuk oraz zdjęcia wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jaświłach i Gimnazjum w Jaświłach biorących udział w projekcie „Gmina Jaświły – nasz piękny dom”, który zrealizowany został w ramach projektu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku „Podlaski Pomost Kultury”.

Celem projektu było poznanie przez uczestników walorów środowiska lokalnego, wzrost świadomości i poszerzenie wiedzy o regionie, odkrywanie na nowo tego, co spowszedniało, kształcenie w młodych ludziach umiejętności badawczych i twórczych, rozwijanie pasji i zainteresowań. W projekcie wzięło udział 12 uczestników. Te działania zainspirowały młodzież do założenia Podlaskiej Grupy Fotograficznej, która działa obecnie w Zespole Szkół w Jaświłach.

Autorzy zdjęć: Bochenko Julita, Deluga-Góra Jarosław, Feltowicz Joanna, Gilewska Emilia, Jarosz Julia, Klim Aleksandra, Klim Bartosz, Klim Edyta, Klim Jan Jakub, Komosa Emilia, Koszczuk Mateusz, Kotuk Urszula,

Krukowska Paulina, Kupiński Marcin, Piekarska Wiktoria, Radomski Bartłomiej, Rzeczko Paulina, Szczęsna Dominika, Tałałaj Aleksandra, Topczewska Patrycja

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku