WYSTAWA FOTOGRAFICZNA "REPLACEMENT"

Wernisaż: 16.09.2017

ARTYŚCI: Viktória Balogh i Máté Dobokay

KURATOR WYSTAWY - Gabriella Uhl

Wizualny recykling/ponowna kreacja jest działaniem opartym na głębokiej wiedzy teoretycznej silnie uwidocznionym we wszystkich wystawianych pracach. Viktória Balogh przetwarza i modeluje otaczającą ją wiedzę, do której ma dostęp, Máté Dobokay opiera swoje kompozycje na radykalnych tendencjach znanych z historii malarstwa i transponuje stare pomysły na współczesne medium, stawiając aktualne pytania. Dostępna wiedza historyczna stanowi dla artystek podstawowy surowiec, który wykorzystują poprzez dodawanie kolejnych warstw. Balogh sięga wstecz, koncentrując się na ukonstytuowanej wartości wiedzy sprzed kilku lat. W przeciwieństwie do tego, Dobokay analizuje malarstwo nurtów Colour Field Painting i Radical Painting, wiodących prym przed kilkudziesięciu laty. Podczas próby przesuwania czy łączenia granic różnych mediów Dobokay oddaje hołd artystom oraz odkrywa nowe inspiracje. Eksponowane wypowiedzi artystek, uzupełnione zostają poprzez wyraźnie widoczną relację wizualną ich działań z charakterem redukcyjnej obiektywizacji obrazu.

Gabriella Uhl - Kurator wystawy

Wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok INTERPHOTO 2017 „Granice tolerancji”.