The Offspring

W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza, potomstwo, latorośl, młode. The Offspring - taką nazwę przyjęła amerykańska grupa punkrockowa, założona w 1984 roku, Jej utwory są ciągle aktualne, a przez swoją tematykę trafiają do młodej części społeczeństwa. Offspring to także nazwa brytyjskiego sklepu, który od 1996 roku sprzedaje popularne wśród młodzieży buty tzw. sneakersy. Są one przez socjologów kultury uważane za symbol przeciwko powszechnie szanowanym wartościom. Kurt Cobain uczynił ze swoich sneakerów kultowy but buntowników. Młodość to niezależność, oryginalność czyli często próba zmiany czegoś na lepsze. Grzeczne, posłuszne dzieci wchodząc w okres dorastania zaczynają się sprzeciwiać rodzicom i autorytetom. Nie zgadzają się na to co zastane. Chcą odrzucić ograniczenia, być wolni, przejąć kontrolę nad swoim życiem, odszukać swoją tożsamość. Przejawy buntu zewnętrznego to odmienny wygląd, styl ubierania się, podkreślenie indywidualności poprzez język, w którym dużo słów jest pochodzenia angielskiego.

Fotografie pokazane na wystawie są bardzo zróżnicowane i tematycznie i poziomem zaawansowania technicznego. Odzwierciedlają to jak postrzegają świat ich autorzy - uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i echnicznych w Białymstoku. Mówią o emocjach, zainteresowaniach, poszukiwaniach tematu i formy. Dzięki tworzeniu młodzi autorzy są wolni. Raz ich fotografie są jaskrawe w kolorystyce a zaraz potem mroczne i w kolorach bezśnieżnej zimy. Są radosne i błyszczące a za chwilę mroczne, można się nawet troszkę ich bać. Obrazy przecież też mogą być wyrazem buntu tak charakterystycznego dla czasu młodości i dojrzewania. Buntu bardzo potrzebnego i pożytecznego bo to dzięki niemu powstaje coś nowego, a ludzkość nie stoi w miejscu. Młodzi autorzy sami podejmują decyzje, wyznaczają cele i zadania do wykonania. Powoli wchodzą w świat dorosłości. Umiejętność fotografowania im w tym pomaga.

Krystyna Tomaszuk