2018/2019

WYSTAWA EDUKACYJNA „WIZERUNEK ORŁA NA MONETACH POLSKICH… CZYLI CO I ILE KIEDYŚ KOSZTOWAŁO” – 29 marca 2019 r.

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wyjątkową wystawę, poświęconą wizerunkom orła na monetach polskich, przygotowaną i sfinansowaną dzięki pomocy Narodowego Banku Polskiego, która zabierze Was w krótką podróż po historii polskiego pieniądza i historii Polski, a jednocześnie pokaże co i ile można było kiedyś kupić. Z pewnością każdego zaciekawi, ile kosztowały usługi kata, wydrukowanie książki, jakie podatki płacili nasi przodkowie i ile kosztował ich ubiór, żywność… Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jest i krótka historia bartnictwa, spławiania towarów rzekami, rozwój polskiej marynarki wojennej, czy też ceny uzbrojenia wojska w wojnie trzynastoletniej… Zapraszamy całe rodziny i gwarantujemy, że każdy znajdzie dla siebie ciekawą opowieść z barwnej historii naszego kraju.

Zamiarem autorów wystawy było pokazanie zmian zachodzących w Polsce na przestrzeni wieków, jej rozwój gospodarczy, polityczny i monetarny, a w szczególności zmiany siły nabywczej pieniądza.

Przedstawionym wydarzeniom towarzyszą piękne grafiki, których zadaniem jest unaocznienie opisywanych zjawisk i procesów dziejowych.

Zaprezentowane wizerunki monet są pretekstem do pokazania ewolucji polskiej państwowości oraz przemian społecznych i gospodarczych kraju.

Przewodnikiem w podróży przez stulecia, do której zapraszamy czytelników, jest najważniejszy z grona polskich symboli narodowych - Orzeł.

Wystawie towarzyszy katalog, który (mam taka nadzieję) stać się może inspiracją do tworzenia ciekawych scenariuszy lekcji, spotkań lub rozmów o historii Polski.

Wielkie słowa podziękowania należą się Panu Piotrowi Niziołkowi z Muzeum Historycznego w Białymstoku, który swoją ogromną wiedzą wzbogacił warstwę merytoryczną wystawy i będąc konsultantem naukowym cierpliwie tłumaczył zawiłości polskiego systemu monetarnego. Wyjątkowymi rysunkami wzbogacił wystawę Pan Damian Zajko, któremu serdecznie dziękuję za cierpliwość i spełnianie moich najbardziej drobiazgowych życzeń. Serdeczne słowa podziękowania i wdzięczności kieruję do pracowników Warszawskiego Centrum Numizmatycznego oraz pracowników Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, za bezcenną i bezinteresowną pomoc, a wymienionym instytucjom, za bezpłatne użyczenie wizerunków prezentowanych monet. Serdeczne słowa podziękowania kieruję również do Pani Idy Stefanowicz z Narodowego Banku Polskiego Oddział w Białymstoku, za wszystkie przekazane wskazówki, cierpliwość i wiarę w pomyślne zakończenie tego projektu.

Jacek Forfa

Prosimy o wypełnienie ankiety. Dziękujemy.

 

WYSTAWA FOTOGRAFII MARKA KONARZEWSKIEGO I JANUSZA KUPRYJANOWICZA „NA PUSZCZAŃSKICH ŚCIEŻKACH” – 10 grudnia 2018 r.

W dniu 10 grudnia 2018 r. w galerii "Hol" MDK miała miejsce uroczystość otwarcia wystawy fotografii przyrodniczej autorstwa pana Marka Konarzewskiego i pana Janusza Kupryjanowicza pt."Na puszczańskich ścieżkach". Autorzy wystawy są pracownikami naukowymi Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. Andrzeja Myrchy na Wydziale Instytutu Biologii w Białymstoku. Swoją pasję do fotografii przyrodniczej realizują z zamiłowaniem od szeregu lat. Jednym z owoców ich twórczej pracy jest piękny album przyrodniczy pt."Nadrzecznymi ścieżkami Podlasia", którego są autorami. Pan Marek Konarzewski niegdyś jako uczeń szkolny uczęszczał do pracowni fotograficznej MDK pod opieką pana Jerzego Fedorowicza. Już wtedy zabłysnął jego talent do fotografowania ptaków i zwierząt w naturalnym środowisku. Jego pasja się rozwijała i ukierunkowała dalszą, zawodową drogę.

POKONKURSOWA WYSTAWA PLASTYCZNA „NIEPODLEGLI DLA NIEPODLEGŁEJ” – 7 listopada 2018 r.

Konkurs został zrealizowany przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku, przy wsparciu Podlaskiego Kuratora Oświaty, Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Stowarzyszenia Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura”.

Głównym celem Konkursu było zachęcenie dzieci, młodzieży, studentów i wszystkich osób zainteresowanych do włączenia się we wspólne obchody upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, poprzez realizację konkretnej formy plastycznej. Organizatorzy pragnęli stworzyć warunki do współpracy różnych środowisk, w tym Polonii i Polaków za granicą, oraz zachęcić rodaków na całym świecie do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

WYSTAWA FOTOGRAFII ADAMA WORONIECKIEGO „INFRARED” – 19 października 2018 r.

W dniu 19 października 2018 r. w Galerii "Hol" MDK została otwarta wystawa fotografii autorstwa Adama Woronieckiego pt."Infrared". Pan Adam lubi eksperymentować z obrazem i próbuje wyłapać surrealne, tajemnice o przewrotnej kolorystyce. Obiekty przedstawione na fotografiach wykonanych w technice IR (ang. infrared - w podczerwieni) wyglądają jak z innego świata. Zatrzymana w kadrze pana Adama rzeczywistość zmienia swój wymiar i wprowadza widza w surrealistyczny świat, a wszystko za sprawą przewrotnej kolorystyki.

Plan wystaw w GALERII HOL MDK - I semestr roku szkolnego 2018/2019

1. II Ogólnopolski Festiwal „(POD)RÓŻNE HISTORIE" - wystawa pokonkursowa - WRZESIEŃ 2018;

2. Wystawa fotografii Adama Woronieckiego „INFRARED” - październik 2018;

3. Wystawa pokonkursowa „NIEPODLEGLI DLA NIEPODLEGŁEJ” - listopad 2018;

4. Wystawa pokonkursowa fotografii „Z ZIEMIĄ KRĄŻYMY” - listopad 2018;

5. Wystawa fotografii Marka Konarzewskiego i Janusza Kupryjanowicza „NA PUSZCZAŃSKICH ŚCIEŻKACH” - grudzień 2018;

6. Wystawa pracowni plastycznej MDK Moniki Sienkiewicz - styczeń 2019.

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku