INTERPHOTO 2019 – Wernisaż wystaw – April Gertler „Collage” oraz Tomasza Lewandowskiego „Polish Summer” - 26.09.2019

April Gertler

Kolaż

Seria kolaży przedstawia ostatnie poszukiwania April Gertler w obszarze montażu klasycznego. Nawiązując do tradycji Awangardy XX w. artystka przekracza jej doświadczenie i eksplorując linię oraz formę próbuje odnaleźć związki znaczeniowe stworzonych przez siebie znaków wizualnych. Wykorzystuje do tego minimalistyczne środki. Linia (nić) oraz diagonalne ukierunkowanie fragmentów zdjęć stają immanentną częścią używanego przez artystkę języka obrazu.

Tomasz Lewandowski

Polish Summer

W 1918 roku po 123 latach nieistnienia Polska w wyniku I Wojny Światowej odzyskała niepodległość. Po II Wojnie Światowej, w 1945 r., kraj znalazł się w strefie wpływów Związku Radzieckiego i de-facto utracił swą suwerenność. W latach 80. Polska odegrała ważną rolę w procesie demokratyzacji Europy Wschodniej. To właśnie tutaj powstał ruch "Solidarności", który walczył o przywrócenie wartości demokratycznych i przyczynił się do upadku Bloku Wschodniego. Jeszcze kilka lat temu doświadczenia te zdawały się stanowić stabilną podstawę demokracji w Polsce.

"Polish Summer" to fotograficzna analiza współczesnych procesów społeczno-politycznych w Polsce, prowadzona na tle najnowszej historii kraju. Realizacja odbywa się na dwóch wizualnych płaszczyznach znaczeniowych: Pierwszą z nich jest dokumentacja miejsc życia codziennego. Z reguły pozostają one niezauważone w przestrzeni publicznej. Jednak miejsca te są naturalnym środowiskiem życia dla milionów ludzi i stanowią rzeczywiste tło jak również rezultat przemian społecznych i politycznych. Dzieje się tak, gdyż są one często aranżowane w sposób nieświadomy i pośrednio (współ)organizowane przez mieszkańców. Dokumentacja ta jest skonfrontowana z fotografiami obiektów i miejsc o znaczeniu politycznym i historycznym dla rozwoju tożsamości narodowej i mentalności Polaków. Obrazy tego rodzaju obiektów i miejsc mogą na pierwszy rzut oka również wydawać się nieistotne. Dlatego też każdej fotografii tej grupy towarzyszy objaśniający, krótki tekst lub hasła w postaci hashtagów. Ich zadaniem jest przybliżyć znaczenie pokazywanych motywów i miejsc Ta hybrydowa metoda ma na celu uwrażliwienie publiczności spoza Polski na rozumienie aktualnego ducha czasu w tym wschodnioeuropejskim kraju. Celem tej pracy jest również zainspirowanie odbiorców w Polsce do krytycznej refleksji nad strukturą mentalną własnego społeczeństwa. Właśnie teraz, w czasie zauważalnego stopniowego łamania zasad demokracji w Polsce i 100 lat po utworzeniu państwa, tego typu refleksja wydaje się niezwykle istotna.

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku