2021/2022

WYSTAWA EDUKACYJNA "OD WYMIANY DO WYMIANY. BANKNOTY POLSKIE 1945-1995"

Wystawa udostępniona dzięki uprzejmości Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

„HISTORIA WYMIANY 1950 r.
28 października 1950 roku, podczas wieczornej sesji, sejm jednogłośnie przyjął ustawę dotyczącą reformy walutowej. W ciągu kilku dni Polacy stracili dwie trzecie oszczędności, nowa złotówka miała mieć kurs 1:1 względem rubla i 4:1 względem dolara amerykańskiego, natomiast wymiana gotówki miała przebiegać w relacji 100:1 i 100:3 w przypadku oszczędności bankowych i pensji.

Po II wojnie światowej Polacy tracili swoje oszczędności kilkukrotnie, m.in. w 1945 i w 1950 r. W 1950 r. władze komunistyczne chciały przestawić gospodarkę na „nowe tory” i cytując ówczesnego ministra finansów Konstantego Dąbrowskiego „wydrzeć kapitalistom i spekulantom zagrabiony kapitał”. W kraju zapanował chaos, każdy Polak usiłował desperacko pozbyć się gotówki, wszyscy kupowali cokolwiek można było tylko dostać, od bydła po meble i wódkę. „Oczywiście,część ludności pracującej poniosła przy wymianie pewne straty – zapewniali dziennikarze Polskiej Kroniki Filmowej – ale za to nowe złote, stanowiące mocny fundament naszej gospodarki zapewniają mało- i średniorolnym chłopom trwałe i nieprzemijające korzyści”.

W latach 70. socrealistyczne banknoty zostały zastąpione serią „Wielcy Polacy”. Były one pod względem stylistyki bardziej stonowane, z wizerunkami bohaterów narodowych. Wskutek rosnącej inflacji w latach 80. szybko traciły na wartości,a wraz z tym oszczędności Polaków traciły swoją wartość. Z powodu hiperinflacji na początku lat 90. pojawiły się banknoty z sześcioma zerami, które uczyniły Polaków milionerami.

– Nasz projekt ma ca celu upowszechnienie wiedzy na temat znaczenia pieniędzy w dziejach Polski w okresie powojennym oraz sposobów wykorzystywania polityki monetarnej przez władze do realizacji bieżącej polityki po 1945 r. Chcemy również popularyzować kolekcję banknotów Muzeum Papiernictwa, która jest jedną z najbardziej kompletnych w kraju – mówi dyrektor Maciej Szymczyk.”

/Opis ze strony www.muzealnictwo.com/

Wystawa czynna do 10 grudnia 2021 roku w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny.

Zwiedzanie wystawy przez grupy szkolne możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Działem Organizacji Imprez.

Plakat od wymiany do wymiany

ALEKSANDRAS OSTAENKOVAS - Białystok Interphoto 2021

CONDITIONS

Praca Conditions ukazuje treść życia pomiędzy początkiem a zebranym doświadczeniem, narodzinami a śmiercią, jako ciągłe poszukiwanie nowej prawdy i nowego znaczenia. To esencja ludzkiego życia, pytanie natury egzystencjalnej pełne niekończących się wątpliwości i wniosków, prób pojęcia tego co niepojęte, zrozumienia świata i samego siebie, nazwania życiowych wartości w tym nieustannie zmieniającym się doświadczeniu. Conditions to metafora, podsumowanie naszej przeszłości.

Aleksandras Ostašenkovas

Fotograf, członek Litewskiego Związku Fotografów, Litewskiego Związku Dziennikarzy i Międzynarodowego Związku Dziennikarzy. Urodzony 7 lipca 1951 roku w litewskim mieście Szawle. Od 1979 do 2003 pracował w gazecie Šiaulių naujienos jako fotoreporter. Już w szkole średniej interesował się fotografią i filmem. Jego pierwsza zdjęcie pojawiło się w gazecie w 1972 r. Film jego autorstwa pod tytułem When Leaves Are Falling otrzymał pierwszą nagrodę podczas Narodowego Festiwalu Filmów Amatorskich w Wilnie (1975) oraz na Festiwalu Filmów Amatorskich w Kownie (1976). Jego prace prezentowane są na wystawach fotograficznych od 1973 roku. Aleksandras Ostašenkovas brał udział w ponad 94 wystawach indywidualnych na Litwie i za granicą, wziął udział w ponad 150 narodowych i międzynarodowych wystawach, na których otrzymał ponad 70 nagród. Jest laureatem wielu wystaw, organizatorem, członkiem jury i uczestnikiem seminariów. W 2013 roku fotograf otrzymał nagrodę Premium of Culture and Art przyznawaną przez rząd litewski za wkład w kulturę i sztukę Litwy.

Źródło: https://www.interphoto.pl/exhibitions/aleksandras-ostasenkovas/

Dostępność Wystawy

Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79A – dostępna do 22.10.2021, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00. Wyjątkowo czynna 25-26.09.21 w godz. 10:00-16:00

Wernisaż odbył się 23 września o godzinie 18.00.

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku