Festiwal Fotografii Białystok INTERPHOTO

WYSTAWA

„PAcamera Club wczoraj i dziś”

PAcamera Club powstał w 1985 r. w Suwałkach. Był to wówczas klub zaprzyjaźnionych osób, których łączyła wspólna pasja fotograficzna o różnym stopniu zaangażowania. Byli wśród członków klubu absolwenci wyższych szkól artystycznych, doświadczeni fotografią, jak również uczniowie szkól średnich czy amatorzy, hobbystycznie traktujący fotografie.

Tak było kiedyś i podobnie wygląda to dziś - PAcamera Club wszak już nie istnieje, ale fotograficy współcześnie działający na Suwalszczyźnie (choć nie tylko tam) często powołują się na dokonania PAcamery lub wprost wskazują na swoich mistrzów sztuki fotograficznej, którzy niegdyś tworzyli pierwsze szeregi Klubu Fotograficznego PAcamera w Suwałkach.

Historia tej grupy fotografików jest w jakiś sposób już rozdziałem zamkniętym, ale z drugiej strony, to także nowy rozdział historii fotografii na terenie północno-wschodniej Polski. Dziś można mówić niejako o szkole fotografii PAcamera, bo są przecież post-pacamerowe punkty edukacji fotografii, takie jak Akademia Fotografii w Białymstoku czy Mała Szkoła Fotografii w Suwałkach. Obie one nawiązują do tradycji PAcamera Club, prowadzone są przez współzałożycieli PAcamery oraz powołują się na idee sztuki fotograficznej nakreślonej przez mistrza i założyciela PAcamery Stanisława J. Wosia. Obecnie absolwenci tych szkól to spadkobiercy nurtów fotograficznych tamtych lat. Waga tych nurtów fotograficznych tworzących PAcamerę to również seria spektakularnych na arenie polskiej fotografii wystaw z początku lat 90. ubiegłego wieku („Drzewo", „Kamień”, „Niebo”) organizowanych w Suwałkach, jak również wiele nagród w prestiżowych konkursach fotograficznych, które zdobywali pierwsi członkowie PAcamery (Woś, Michałowski, Krupiński, Krzywicki, Bułanow, Jarmocewicz). Te wydarzenia stworzyły i utrwaliły rangę i sławę PAcamery w Polsce…

(fragment z katalogu Festiwalu Fotografii Białystok INTERPHOTO)

Wernisaż wystawy: 4 września 2013 roku
Czas: do 30 września 2013 roku
Wstęp: wolny, codziennie pn.-pt. w godz. 9.00-19.00

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.