Zadania domowe - 8.04.2021

Moi drodzy uczestnicy Teatru Nieznanego! Jak widać nasz sposób realizacji zajęć cały czas ulega zmianie. W trosce o zdrowie każdego z nas, do 9-go kwietnia 2021 roku nasze zajęcia muszą się odbywać zdalnie. Przesyłam Wam propozycje ćwiczeń i etiud teatralnych, które mam nadzieję, że Was zaciekawią i zainteresują.

ZADANIE DOMOWE 1 PTAK I DRZEWO

Znajdźcie wygodne miejsce w pokoju. Należy wykonać papierowego ptaka według własnego pomysłu, np. ptak to kawałek gazety z wyciętym otworem na palec. To ważne, ponieważ należy przymocować go na wierzchu swojej dłoni. Wyobraźcie sobie, że jesteście drzewami. Zadanie polega na połączeniu ruchu ptaka z ruchem drzewa, w różnych sytuacjach, np. ptak podrywa się do lotu i powoli szybuje w powietrzu. Spokojny lot przerywa silny wiatr wprawiając drzewo w gwałtowne ruchy. Wiatr uspokaja się, drzewo nieruchomieje. Nadlatuje jastrząb, ptak próbuje znaleźć na drzewie schronienie.

ZADANIE DOMOWE 2 TAŚMA

Zaproście do zabawy rodzeństwo lub rodziców. Ustawcie się w szeregu przy wyimaginowanej taśmie (wyobrażonej przez siebie). Musicie zaproponować ciąg kilku powtarzających się czynności, np. obie ręce oparte na taśmie, lewa ręka sięga po pudełko, prawa ręka sięga po zabawkę i wkłada do pudełka, przesuwa pudełko do sąsiada. Na umówiony sygnał działanie rozpoczyna pierwsza osoba w szeregu, pozostałe osoby kolejno się włączają zgodnie z rytmem przesuwanej taśmy. Wszystkie czynności wykonujecie w tym samym rytmie przez wszystkie osoby w szeregu. Możecie zwiększyć ilość swoich czynności, aby zadanie było coraz trudniejsze. Powodzenia!

ZADANIE DOMOWE 3 PIOSENKA BEZ SŁÓW

Znacie już piosenkę „Pędzi pośpieszny pociąg…” . Spróbujcie poszczególne słowa w I-wszej zwrotce zastępować kolejno gestami, które sami wymyślicie. Śpiew będzie się przeplatał z działaniem. Ostateczna wersja naszej piosenki to same gesty. To ćwiczenie wymaga skupienia, koncentracji oraz zapamiętania, jaki gest odpowiada poszczególnym słowom i jaka jest kolejność gestów. A może dacie radę wymyślić gesty i w II – giej zwrotce? Będzie zabawa!

ZADANIE DOMOWE 4 KIJ

Zaproście do zabawy rodziców. Potrzebne są kije o różnej długości. Rozłóżcie je w różnych miejscach mieszkania (albo dowolny przedmiot). Wyobraźcie sobie, czym może stać się kij w teatralnych działaniach. Powędrujcie po mieszkaniu we własnym rytmie, w różnych kierunkach, możecie włączyć ulubioną muzykę. Jeśli przyjdzie Wam do głowy pomysł – podnoście kij i spróbujcie przedstawić z nim teatralną scenę. Zadaniem rodziców jest odgadnięcie jaka rolę spełnia kij. Zamiana ról. Rodzice muszą odegrać krótką scenkę z kijem, a Wy odgadujecie jego rolę. Instruktor teatru – Jolanta Rynkowska