Opis działań zrealizowanych w ramach projektu „Historia w ulicach zaklęta".
W ramach pierwszej części projektu zostały zorganizowane następujące wydarzenia:
1. Cykl spotkań edukacyjnych na temat kultury i religii żydowskiej. Odbyły się 3 spotkania (25 marca, 19 kwietnia, 21 maja 2024 r.) obejmujące wiedzę na temat trzech ważnych świąt: Chanuka, Purim
i Szabat. W spotkaniach wzięły udział dzieci w wieku 7-12 lat. Celem spotkań było przekazanie wiedzy na temat głównych świąt żydowskich, zachowań i zwyczajów z nimi związanych oraz kontekstu historycznego poszczególnych świąt.
2. Wycieczka po Białymstoku z przewodnikiem śladami dziedzictwa żydowskiego odbyła się 18 maja 2024 r., która uświadomiła młodzieży rolę białostockich żydów w rozwoju architektonicznym
i ekonomicznym miasta, pokazała piękno ocalałych i odbudowanych zabytków pozostałych po społeczności żydowskiej. Przewodnikiem wycieczki była Lucy Lisowska - Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. Zwiedzanie skierowano do młodzieży najstarszych klas szkoły podstawowej oraz liceum.
W drugiej części zorganizowane zostały:
1. Konkurs fotograficzny o zasięgu wojewódzkim „Piękno i różnorodność architektury - spuścizny żydowskiej na terenie województwa podlaskiego" ogłoszony na początku czerwca 2024 r. Uczestnicy konkursu utrwalili, w formie zdjęcia lub cyklu zdjęć, ślady bytności Żydów na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego - między innymi uliczki, zabytkowe kamienice, domy, obiekty sakralne, detale architektoniczne. Zdjęcia zostały opatrzone krótką notką historyczną o obiekcie. Na konkurs wpłynęły prace 51 autorów (31 w kategorii 11-15, 20 w kategorii 16-26 lat) między innymi z Krynek, Gródka, Suwałk, Bielska Podlaskiego, Łomży, Białegostoku. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 5 listopada 2024 r., w sali widowiskowej MDK ZPO nr 2 w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 79a, na które to wydarzenie zaprosiliśmy autorów prac nagrodzonych, wyróżnionych oraz zakwalifikowanych do wystawy wraz z opiekunami. Publiczność zgromadzona na podsumowaniu konkursu miała okazję obejrzeć prace zakwalifikowane do wystawy, wyróżnione i nagrodzone w pokazie wirtualnym zaprezentowanym podczas ogłoszenia wyników.
Dodatkową atrakcją uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego był wykład Dariusza Szady-Borzyszkowskiego, pracownika Galerii Sleńdzińskich, bogato zilustrowany slajdami, na temat zabytkowych obiektów Białegostoku i znanych ludzi pochodzenia żydowskiego z nimi związanych.
2. Plenerowa wystawa pokonkursowa składająca się z 16 wielkoformatowych plansz ze zdjęciami, z krótkim ich opisem, została udostępniona 5 listopada 2024 r. przy siedzibie MDK ZPO nr 2
w Białymstoku, ul. Żabia 5. Plansze zostały wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. W realizacji przedsięwzięcia udział wzięli: Lucy Lisowska – Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie na Białystok i województwo podlaskie; Agnieszka Pilecka – fotografka, podróżniczka; Agnieszka Sadowska – od 30 lat fotoreportera Gazety Wyborczej w Białymstoku; Małgorzata Smreczak – pracownik Centrum Zamenhofa w Białymstoku; Joanna Auron-Górska – kulturoznawczyni ze specjalizacją w dziedzinie relacji chrześcijańsko-żydowskich Uniwersytetu w Cambridge oraz członkowie towarzystwa, którzy przejęli stronę organizacyjną przedsięwzięcia – Małgorzata Domalewska i Elżbieta Kaźmierczyk.