"Sięgnąć horyzontu" - organizacja XXI edycji Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży 2024 - zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, IV - X 2024.
Celem obecnej edycji konkursu było motywowanie młodego pokolenia do używania dostępnych mediów elektronicznych jako formy ekspresji artystycznej zamiast narcystycznej, co miało miejsce. Prezentowane prace, do których wykorzystała młodzież smartfony, zasypała różnice pokoleniowe i częściowo także finansowe, uciszając krytykę do czego można (w kreatywny sposób) używać nowoczesne środki komunikacji. Chcieliśmy zainspirować młodzież do podejmowania artystycznych wyzwań propagując informacje o konkursie w mediach społecznościowych i portalach fotograficznych, prezentując nagrodzone prace. Spośród nadesłanych 1888 zdjęć od 487 autorów ze 161 placówek, wybrano 100 zdjęć, które zdaniem organizatorów i jurorów w sposób najgłębszy przybliżają świat młodego pokolenia i ukazują walory kulturowe oraz różnorodność wielu regionów Polski, w tym Podlasia, tworząc niezwykłą mozaikę pokoleń. Zakładane cele jeszcze raz udowodniły, że młodzież nadal licznie chce opowiadać o otaczającym ich świecie, wykorzystując do tego obiektyw aparatu. Jest to przekaz autentyczny, niekolorowany, pełen radości ale i gorzkiej refleksji nad zachodzącymi zmianami społecznymi i środowiskowymi.
Uważamy, że kontynuacja kolejnych edycji ma głęboki sens i jest odpowiedzią na potrzeby artystycznych form wypowiedzi młodych twórców.
Organizacja warsztatów i finału Wystawy jest stałą i ważną pozycją w kalendarium imprez w przygotowanie których zaangażowane jest Towarzystwo „Talent”. Obecna edycja pozwoliła kolejny raz wzmocnić rangę tego wydarzenia. Towarzystwo „Talent” szczyci się powstałymi w trakcie działań pracami, dyskusją w kuluarach o problemach młodzieży i relacjach, jakie nawiązują się między uczestnikami, które stać się mogą źródłem inspiracji do poszukiwań nowych twórczych przestrzeni, z których będą czerpać kolejne pokolenia młodych fotografów. Kolejne zdjęcia, które dołączyły do archiwum konkursu - jednego z najstarszych w kraju – stanowić będą swoistą monografię przemian w zakresie wrażliwości wizualnej młodego pokolenia na przestrzeni minionych dekad.
Bieżąca wystawa, jak i te z lat ubiegłych, będą udostępniane i bezpłatnie wypożyczane każdej instytucji, która wyrazi taką chęć, by wciąż promować amatorską twórczość fotograficzną. Dzięki temu fotografie i treść, którą ze sobą niosą, dotrą do szerszego grona odbiorców oraz przyczynią się do promowania województwa podlaskiego i Białegostoku w innych częściach Polski.
Projekt zakładał wykonanie kilku celów, które zostały zrealizowane:
I. Warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty dawnych technik fotograficznych odbyły się 24.09.2024 w Turośni Kościelnej, w Muzeum Fotografii im. Wiktora Wołkowa. Zostało zrealizowane jedno spotkanie w ramach porozumienia, które zawarło Towarzystwo Działań Twórczych Talent z Muzeum Podlaskim. Warsztaty prowadził Andrzej Górski rekonstruktor fotografii XIX-wiecznej i instruktor fotografii MDK. W czasie spotkania 13 osobowa grupa dzieci (dwoje dzieci nie mogło wziąć udziału w warsztatach z powodu choroby) ze Szkoły Podstawowej z Turośni Kościelnej oraz ich opiekunowie, poznali proces cyjanotypii sporządzając błękitne odciski świetlne roślin
i tworząc karty swoistego słonecznego zielnika. Ponadto w czasie warsztatów dzieci poznały jak działał pierwszy aparat Wiktora Wołkowa oraz jak wyglądały dojrzałe prace podlaskiego fotografika, eksponowane w Muzeum.
Warsztaty zostały zorganizowane w celu promocji idei przeglądu fotografii najmłodszych pokoleń twórców i zachęty do udziału w kolejnej edycji konkursu, i spełniły swoją rolę. Dzieci z chęcią i dużym zaangażowaniem brały udział w proponowanych zadaniach. Została zawarta ustna propozycja o dalszej kontynuacji tego typu spotkań z dyrekcją szkoły i pracownikami Muzeum.
Warsztaty dawnych technik fotograficznych dla laureatów i uczestników konkursu przybyłych z Polski na uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień. Odbyło się jedno spotkanie w dniu 14.06.2024 r. - dzień przed uroczystością wręczenia nagród. Uczestnicy warsztatów oraz ich opiekunowie zapoznali się z techniką mokrego kolodionu, która wykorzystując nitrocelulozową emulsję upowszechniła szklany negatyw w II połowie XIX wieku. Nauczyli się, w jaki sposób, z własnych plików cyfrowych, można sporządzić negatyw tak, by można było wydrukować go na folii. Efektem końcowym warsztatów zostało wykonanie odbitek na ręcznie przygotowanych emulsjach cyjanotypowych. Zajęcia zostały zrealizowane w pracowni MDK przy ul. Ciepłej 32. Wzięło w nich udział 13 osób z Białegostoku, okolic i Polski. Dwie osoby, które zadeklarowały swój udział w warsztatach, nie dotarły na nie i nie powiadomiły o tym fakcie organizatorów, co uniemożliwiło nam wypełnienie limity 15 osób.
II. Zewnętrzna wystawa pokonkursowa
Zewnętrzna wystawa pokonkursowa eksponowana w formie 29 plansz formatu 100x70cm na terenie placówek Młodzieżowego Domu Kultury ZPO nr 2 w Białymstoku (ul. Warszawska 79A i Żabia 5 w centrum miasta). Społeczność MDK, to blisko 1500 dzieci i młodzieży, które uczęszczają na różnego rodzaju zajęcia.
Wraz z nimi placówkę odwiedzają rodzice, a także mieszkańcy Białegostoku i województwa, którzy przyjeżdżają na wydarzenia proponowane przez MDK (konkursy, wystawy, prelekcje, prezentacje, koncerty charytatywne itp.). Dzięki temu Wystawa znana jest szerokiemu odbiorcy województwa podlaskiego. Na Wystawie znalazło się 100 fotografii 87 autorów. Została ona wpisana do programu Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok INTERPHOTO, co podniosło jej rangę i pozwoliło zauważyć szerszemu gronu prace młodych artystów.
III. Biblioteka zdjęć - prac nagrodzonych i wyróżnionych w poprzednich edycjach Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży.
Biblioteka zdjęć- znalazły się w niej zdjęcia zarejestrowane przez pokolenia młodych fotografów na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat, obrazując przemiany ustrojowe kraju, gospodarcze regionu Białegostoku i technologiczne medium fotograficznego. Wykonana w formie elektronicznej i opublikowana na stronie - Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod adresem
https://mdk.bialystok.pl/index.php/wystawy2, jest jednym wielkim dokumentem tych zmian. Biblioteka, to trzydzieści fotogalerii z pracami młodych fotografów.
IV. Katalog pokonkursowy prac nagrodzonych i wyróżnionych w XXI Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Dzieci i Młodzieży
Katalog wykonany w formie elektronicznej i opublikowany w mediach społecznościowych konkursu (Facebook i Instagram). Zdecydowaliśmy, że oprócz elektronicznej wersji katalogu, wydrukujemy 100 sztuk w wersji papierowej, jako pamiątkę dla laureatów nagród i uczestników wystawy pokonkursowej.
V. Spacer z przewodnikiem:
12 osób z zakończonych warsztatów oraz młodzież fotografująca z Białegostoku,
wzięli udział w spacerze z przewodnikiem i wykładzie na temat śladów dziedzictwa żydowskiego w Białymstoku (budynki, ulice, detale architektoniczne). Z tego wydarzenia sporządzona została fotorelacja dostępna w mediach społecznościowych konkursu. Trzy osoby, które zadeklarowały chęć udziału w spotkaniu nie zgłosiły się w miejscu zbiórki. Moderatorem i przewodnikiem był Pan Dariusz Szada-Borzyszkowski z Galerii im. Śleńdzińskich w Białymstoku. Była to wartościowa lekcja historii mieszkańców, których wojenne losy zmusiły do opuszczenia naszego miasta, ale trwa zaklęta w budynkach, opowieściach, książkach i artefaktach. To wszystko miała możliwość obejrzeć i usłyszeć młodzież biorąca udział w spotkaniu. Wieczorem Pan Andrzej Górski, wraz z chętnymi osobami, fotografował budynki i miejsca, o których uczestnicy spotkania dowiedzieli się z wykładu Pana Dariusza.
VI. Rejestracja foto-video:
1. Realizacje filmowe promujące wydarzenia Wystawy, w formie „shortów” zostały opublikowane w mediach społecznościowych konkursu (Facebook, Instagram). Powstało siedemnaście "shortów", w tym siedem filmów, w których wypowiadają się osoby nagrodzone w konkursie. Ich emocje oraz krótka opowieść o nagrodzonej fotografii, będą w przyszłości cenną wskazówką dla przyszłych laureatów.
2. Wystąpienia Jurorów i krótkie podsumowanie obejrzanych prac. Powstała jedna realizacja filmowa, opublikowana na profilu Facebook konkursu. Jurorzy oceniają w niej poziom prezentowanych prac i swoje przemyślenia.
3. Fotorelacje z wydarzeń towarzyszących konkursowi i projektowi. Zostały opublikowane, w formie elektronicznej: dwa pakiety zdjęć z warsztatów oraz jeden pakiet zdjęć z wręczenia nagród laureatom i jeden pakiet zdjęć ze spotkania z Dariuszem Szadą-Borzyszkowskim.