"Historia w ulicach zaklęta"- zadanie dofinansowane ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, I-XII 2024

Towarzystwo Działań Twórczych „Talent” w Białymstoku otrzymało grant na wniosek „Historia w ulicach zaklęta” złożony w trybie konkursowym do Komisji Grantowej im. Jana Jagielskiego działającej w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Głównym celem zgłoszonego projektu jest zainteresowanie mieszkańców Białegostoku i Podlasia materialnymi dowodami bytności Żydów na terenie obecnego województwa podlaskiego. W ramach jego realizacji zamierzamy zwrócić uwagę na piękno architektury, zarówno budynków świeckich, jak i sakralnych pozostałych po naszych żydowskich sąsiadach. Pragniemy podtrzymać zainteresowanie młodszych i starszych miłośników fotografowania tematem żydowskiej historii na terenie Podlasia, upowszechnić wiedzę o życiu, historii i religii Żydów po to by przełamywać wzajemne uprzedzenia i bariery.

W ramach projektu "Historia w ulicach zaklęta" zostaną zorganizowane następujące wydarzenia:

1. Konkurs fotograficzny o zasięgu wojewódzkim "Piękno i różnorodność architektury - spuścizny żydowskiej na terenie województwa podlaskiego". Zadaniem uczestników konkursu będzie artystyczne utrwalenie, w formie zdjęcia lub cyklu zdjęć, śladów bytności Żydów na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego (uliczki, zabytkowe kamienice, domy, obiekty sakralne, ogrody, detale architektoniczne, wnętrza, fragmenty wystroju wnętrz). Uczestnicy konkursu będą również mieli obowiązek opatrzenia zdjęć krótką notką historyczną o sfotografowanym obiekcie.

2. Plenerowa wystawa pokonkursowa (wielkoformatowe plansze ze zdjęciami najlepszych prac, z krótkim opisem, wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne) - w sąsiedztwie pomnika Bohaterów Getta przy ul. Żabiej.

3. Wycieczka z przewodnikiem - śladami dziedzictwa żydowskiego w Białymstoku (budynki, ulice, detale architektoniczne).

4. Cykl spotkań edukacyjnych na temat kultury i religii żydowskiej. Podczas spotkań dzieci będą poznawały, w formie zabawy, główne święta żydowskie.

Imprezy organizowane w ramach projektu skierowane będą do szerokiego grona odbiorców miasta Białegostoku oraz województwa podlaskiego.

Bliższe informacje wkrótce.

 

facebooklogo pntablicalogo bip

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Deklaracja dostępności.