WYSTAWA EDUKACYJNA "OD WYMIANY DO WYMIANY. BANKNOTY POLSKIE 1945-1995"

Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy edukacyjnej „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995” w dniu 4 listopada 2021 roku o godzinie 12:00 (MDK Białystok, ul. Warszawska 79A).

Wykład poświęcony tematowi wymiany pieniądza wygłosi Pan Piotr Niziołek, kierownik Muzeum Historycznego - Oddział Muzeum Podlaskiego. Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną znaki wodne i zabezpieczenia banknotów na przykładzie druków testowych i promocyjnych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Wystawa udostępniona dzięki uprzejmości Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

„HISTORIA WYMIANY 1950 r.
28 października 1950 roku, podczas wieczornej sesji, sejm jednogłośnie przyjął ustawę dotyczącą reformy walutowej. W ciągu kilku dni Polacy stracili dwie trzecie oszczędności, nowa złotówka miała mieć kurs 1:1 względem rubla i 4:1 względem dolara amerykańskiego, natomiast wymiana gotówki miała przebiegać w relacji 100:1 i 100:3 w przypadku oszczędności bankowych i pensji.

Po II wojnie światowej Polacy tracili swoje oszczędności kilkukrotnie, m.in. w 1945 i w 1950 r. W 1950 r. władze komunistyczne chciały przestawić gospodarkę na „nowe tory” i cytując ówczesnego ministra finansów Konstantego Dąbrowskiego „wydrzeć kapitalistom i spekulantom zagrabiony kapitał”. W kraju zapanował chaos, każdy Polak usiłował desperacko pozbyć się gotówki, wszyscy kupowali cokolwiek można było tylko dostać, od bydła po meble i wódkę. „Oczywiście,część ludności pracującej poniosła przy wymianie pewne straty – zapewniali dziennikarze Polskiej Kroniki Filmowej – ale za to nowe złote, stanowiące mocny fundament naszej gospodarki zapewniają mało- i średniorolnym chłopom trwałe i nieprzemijające korzyści”.

W latach 70. socrealistyczne banknoty zostały zastąpione serią „Wielcy Polacy”. Były one pod względem stylistyki bardziej stonowane, z wizerunkami bohaterów narodowych. Wskutek rosnącej inflacji w latach 80. szybko traciły na wartości,a wraz z tym oszczędności Polaków traciły swoją wartość. Z powodu hiperinflacji na początku lat 90. pojawiły się banknoty z sześcioma zerami, które uczyniły Polaków milionerami.

– Nasz projekt ma ca celu upowszechnienie wiedzy na temat znaczenia pieniędzy w dziejach Polski w okresie powojennym oraz sposobów wykorzystywania polityki monetarnej przez władze do realizacji bieżącej polityki po 1945 r. Chcemy również popularyzować kolekcję banknotów Muzeum Papiernictwa, która jest jedną z najbardziej kompletnych w kraju – mówi dyrektor Maciej Szymczyk.”

/Opis ze strony www.muzealnictwo.com/

Wystawa czynna do 10 grudnia 2021 roku w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny.

Zwiedzanie wystawy przez grupy szkolne możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Działem Organizacji Imprez.

Plakat od wymiany do wymiany

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.