Projekt - „Music brings us together”

W dniach 16-27 sierpnia 2016 roku odbył się projekt „Music brings us together” realizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku w partnerstwie z Ayuntamiento de Roquetas de Mar (Hiszpania) z programu Unii Europejskiej Erasmus +. W ramach projektu, w Żabince i w Białymstoku, realizowana była międzynarodowa wymiana młodzieży. Uczestniczyli w niej: Chór Żeński Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku oraz Młodzieżowa Orkiestra Barokowa z Roquetas de Mar (Hiszpania).

Głównym tematem wymiany młodzieżowej była muzyka klasyczna, w tym głównie europejska muzyka dawna i barokowa, postrzegana jako uniwersalny język łączący ludzi na całym świecie pomimo dzielących ich różnic kulturowych, religijnych, pokoleniowych czy obyczajowych.

Celem projektu było wspólne muzykowanie, wymiana doświadczeń, poznanie nowego repertuaru, rozwój umiejętności muzycznych, poznanie kultury partnera i poprawa kompetencji językowych młodzieży. Ponadto w trakcie wymiany młodzież zwiedziła mazury oraz Białystok, integrowała się podczas licznych zabaw, gier oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

Efekty wspólnej pracy uczestnicy zaprezentowali podczas koncertów skierowanych do społeczności lokalnej. Odbyły się trzy koncerty: w Żabince, w Kruklankach oraz w koncert finałowy w Białymstoku.

Grupy wykonały m.in. utwory: A. Vivaldiego, M. A. Charpentiera, T. Albinoniego, G. B. Pergolesiego, H. Purcella, G. Cacciniego, K. Dziermy i innych.