GRUPY DZIECIĘCE TEATRU SZÓSTKA

KOSTIUM TETARALNY

Dzięki zabawie w teatr możemy stać się przez chwilę kimś innym, wykorzystać naszą wyobraźnię, rozładować energię, powygłupiać się:) , ale też nauczyć się koncentracji, współpracy , pokonywania tremy. W spektaklu-próbie pokazania innego świata –towarzyszy nam scenografia , muzyka, kostiumy i rekwizyty. Dzięki kostiumom możemy poczuć się inaczej niż zwykle, łatwiej nam wtedy wcielić się w daną postać. Kostium dużo nam daje ale też sprawia różne trudności- przebrani musimy często poruszać się inaczej niż zwykle, czasem jest nam niewygodnie, coś nam spada albo uwiera. Mimo tego warto znosić te drobne niedogodności ponieważ kostiumy pomagają nie tylko aktorom ale widzom lepiej zrozumieć spektakl i charakter postaci.

Spróbujcie wymyślić jakiś kostium –poszperajcie w szafach i poprzebierajcie się trochę za kogo tylko macie ochotę:) Wcale nie są Wam potrzebne gotowe kostiumy z wypożyczalni, wystarczy uruchomić wyobraźnię i bawić się:)

REKWIZYTY

Rekwizyty zazwyczaj wzbudzają duże emocje. Wszyscy są ciekawi  z czym będą grali.Trudno Wam trzymać się zasady, żeby nie bawić się rekwizytami kolegów, nie przestawiać ich i pamiętać o wszystkim co musicie mieć przygotowane do danego przedstawienia. Rekwizyty lubią być szanowane:)  Nie lubią rzucania nimi i byle jakiego pakowania (tym bardziej, że mają służyć nie tylko Wam ale i innym grupom naszego teatru).Rekwizyty, tak jak kostiumy pomagają nam w grze aktorskiej, pozwalają na pokazanie różnych rzeczy, ubarwiają przedstawienie. Na scenie nie są przypadkowymi przedmiotami, ale ważnymi elementami przedstawienia. Można zrobić spektakl bez rekwizytów i często przy różnych ćwiczeniach proszę Was, żebyście nie używali rekwizytów. Są one potrzebne w przedstawieniu, ale aktor powinien przede wszystkim uruchamiać swoją wyobraźnię i kreatywność, pokazywać różne rzeczy za pomocą swojego ciała i emocji. Sami wiecie, że potraficie zmienić się w różne przedmioty (ulubiona zabawa grupy pierwszej to „zmieniam się w…..”).W teatrze wszystko się uzupełnia i przenika. Pamiętajcie, żeby dbać o Wasze rekwizyty, i żeby odpowiednio z nimi grać –tak żeby były widoczne. One tez Wam pomagają w przedstawieniu.

Pozdrawiam Was serdecznie

Ewa Gajewska-Jasińska