LI Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Spośród kilku tysięcy uczestników olimpiady – uczniów szkół średnich w kraju i za granicą – w drodze sprawdzianów ustnych i pisemnych, zarówno z zakresu literaturoznawstwa jak i z językoznawstwa, do etapu finałowego dopuszczonych zostało 213 osób. W dniach 15-17 kwietnia b. r. odbył się trzeci etap olimpiady, tj. ogólnopolskie egzaminy centralne, prowadzone przez pracowników Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Jak podczas poprzednich etapów praca pisemna stanowiła kwalifikację do części ustnej. Do osiągnięcia było 90 punktów w obu częściach egzaminu.

Z dumą informujemy, że uczestnicy zajęć Pracowni Literatury MDK, uczniowie drugich klas II LO w Białymstoku, znaleźli się gronie 44 lauretów bieżącej edycji!

JAKUB KLOZA – 88 p. i II lokata https://olijp.pl/?q=lista-laureat-w,

ZUZANNA RYBARCZYK – 80 p. i III lokata https://olijp.pl/?q=lista-laureat-w&page=2.

Tym samym Zuzanna i Jakub już teraz zapewnili sobie zwolnienie z matury z języka polskiego z maksymalną notą na świadectwie oraz indeksy na studia polonistyczne we wszystkich uniwersytetach w kraju.

Ogromne gratulacje!

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Zuzanna i Jakub - uczestnicy zajęć pracowni Literatury MDK (instruktor Janusz Taranienko) zostali laureatami etapu II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Oboje też dzięki temu awansowi zdobyli indeksy na wszystkie polonistyki w kraju.

Trzystopniowa Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich. W Polsce prowadzona jest bez przerwy od 1970 r.

Zuzanna i Kuba - są w różnych drugich klasach II LO. Ich ogromny sukces to wynik ciężkiej i solidnej pracy dwójki młodych, bardzo zdolnych ludzi przy wsparciu oraz współpracy nauczycieli ze szkoły oraz instruktora MDK.

Gratulujemy!!!!

wyniki literatura

Osiągnięcia

           Aspekt warsztatowy naszej pracy szczególnie dobitnie zaowocował w roku 2014: wówczas to, jak z rogu obfitości, „wysypały się” sukcesy młodych pracownianych poetek w ogólnopolskich konkursach poetyckich: znalezienie się Dominiki Baranieckiej (naówczas uczennica III LO, dziś studentka 4. roku MISH w UAM w Poznaniu) wśród sześciu finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Duży Format” (Warszawa 2014); II miejsce Weroniki Zimnoch (wtedy również z III LO, dziś po licencjacie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec barokowych, studiująca muzykę w Hadze (Holandia) w VI Ogólnopolskim Konkursie Poezji Lirycznej im. A. Babaryki „Świat niedopowiedziany” (Brzeziny 2014); wyróżnienie Zuzanny M. Danowskiej (naówczas uczennica VI LO, obecnie po licencjacie z filologii angielskiej na Uniwersytecie w Białymstoku) w II edycji OKP Erotyk na krechę (Poznań 2014); liczne nagrody Katarzyny Dulko (wówczas uczennica Liceum Plastycznego w Supraślu, dziś studentka 2. roku polonistyki w UwB) w ogólnopolskich konkursach poświęconych księdzu Jerzemu Popiełuszce oraz II miejsce tejże w XXII Turnieju Jednego Wiersza o Laur Plateranki (Sosnowiec 2014). W tym miejscu pominięte zostały inne poetyckie osiągnięcia dziewcząt na arenie lokalnej: w MDKowskich WKL O Srebrne Pióro MDK, czy też w 1. i 2. edycji WKL im. Anny Markowej, konkursu organizowanego przez Uniwersytet w Białymstoku – dokonania te czytelnik odnajdzie w stosownych biogramach uczestniczek zajęć, w 3. numerze pisma Próby. Nieregularnik filologiczny, wydawanego przez Instytut Filologii Polskiej UwB (2015) – gdzie Pracownia Literatury miała swoją prezentację.

           W kolejnych latach również nie zabrakło sukcesów wychowanków Pracowni: trzecią edycję konkursu Polskiego Radia Białystok, upamiętniającą postać Wiesława Szymańskiego (2016), po zwycięstwach w 1. edycji (2014) Weroniki Zimnoch i w 2. (2015) Dominiki Baranieckiej – wygrała Zuzanna M. Danowska. W 4. edycji uniwersyteckiego WKL im A. Markowej (2017) trzecie miejsce za opowiadanie zdobywa student polonistyki, Krzysztof Olszewski. Kolejne, piąte wydanie tego konkursu (2018) przynosi bez mała triumf uczestników zajęć: w kategorii młodzieży szkół średnich 1. miejsce zajmuje Aleksandra Maj (I LO); w kategorii studentów – wygrywa wierszami Magdalena Szewczuk (absolwentka anglistyki i studentka romanistyki), 2. nagrodę zdobywa Krzysztof Olszewski (4. rok polonityki), a trzecią – Katarzyna Dulko (1. rok polonistyki). Wyróżnienie otrzymuje Malwina Biel (2. rok kognitywistyki). Magdalena Szewczuk, jako poetka, odnosi również sukcesy na arenie ogólnopolskiej: w 2017 r., w XXIV OKP im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Katowicach (konkurs poezji miłosnej), zdobywa nagrodę przewodniczącej jury. W latach 2017/18 i 2018/19 objawia się kolejny literacki talent uczestniczki zajęć Pracowni: Aleksandry Maj (I LO). Wygrywa ona Grand Prix 11. edycji konkursu „O Srebrne Pióro MDK” (grudzień 2017) za zestaw wierszy, a jednocześnie zdobywa 3. miejsce w kategorii prozy za opowiadanie – by w ostatniej, 12. edycji naszego konkursu (grudzień 2018), odmienić kolejność: zdobywa Grand Prix za opowiadanie i równolegle 1. miejsce w kategorii poezji. „Po drodze”, wiosną 2018 r., Ola zajmuje 1. miejsce za wiersz w konkursie białostockiego oddziału IPN „Najnowsza historia Polski w poezji dzieci i młodzieży”.

           Informację o indywidualnych i zbiorowych publikacjach książkowych uczestników zajęć Pracowni Literatury publikujemy w osobnych artykułach.

Poczwórny sukces młodych literatów!

W V edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, którego uroczyste podsumowanie odbyło się w ubiegłą środę, 23 maja 2018, w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, doskonale zaprezentowali się uczestnicy zajęć Pracowni Literatury MDK.

W kategorii "uczniowie szkół średnich" I nagrodę za opowiadanie zdobyła Aleksandra Maj (I LO w Białymstoku);

w kategorii "studenci" kapituła postanowiła przyznać: I nagrodę Magdalenie Szewczuk za zestaw wierszy (3. rok filologii romańskiej), II nagrodę Krzysztofowi Olszewskiemu za opowiadanie (4. rok filologii polskiej), III nagrodę Katarzynie Dulko za zestaw wierszy (1. rok filologii polskiej); jedno z wyróżnień przypadło Malwinie Biel (2. rok kognitywistyki) za wiersz.

Gratulujemy młodym literatom i życzymy im dalszych sukcesów :)

Szczegółowe informacje.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z gali rozstrzygnięcia konkursu.

TN plakat

facebooklogo pntablicalogo bip

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Deklaracja dostępności.