Rodzinne warsztaty plastyczno- krawieckie „Prezent dla Ludwika”

W dniach 5, 19 i 26 listopada w siedzibie MDK przy ulicy Żabiej 5 odbyły się Rodzinne warsztaty plastyczno- krawieckie pt. „Prezent dla Ludwika”.

Nasuwa się pytanie, jakiego Ludwika?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście Zamenhofa.

Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z sylwetką Ludwika Zamenhofa, językiem esperanto oraz historią jego powstania.

Pomysł warsztatów zrodził się w celu upamiętnienia i uhonorowania Ludwika Zamenhofa- białostoczanina, twórcy języka esperanto. Do tego przyczynił się też fakt, iż budynek MDK na ulicy Żabiej znajduje się na terenie dawnego Białostockiego Getta, a Zamenhof był pochodzenia żydowskiego.

We wspomnianych warsztatach „Prezent dla Ludwika” wzięło udział 10 par (opiekun+ dziecko), a efektem pracy są poduszki i torby. Autorami motywów na poduszkach oraz ich wykonawcami są dzieci. Poduszki zostały wykonane z zastosowaniem różnych technik, z wykorzystaniem farb, markerów i kredek do tkanin. Torby to dzieło rodziców i babci, powstały głównie z recyklingu spodni dżinsowych i próbników materiałów zasłonowych.

W czasie warsztatów, podczas tworzenia powyższych projektów, dzieci i opiekunowie wspaniale ze sobą współpracowali i pomagali sobie nawzajem.

Warto podkreślić, iż powyższy projekt Warsztatów rodzinnych pt. „Prezent dla Ludwika” został zrealizowany przy współpracy ZPO nr2 oraz Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

Wkrótce w galerii przy ulicy Żabiej 5 będzie można obejrzeć efekty naszej pracy.

Warsztaty w pracowni Inspiracje na Żabiej

2 listopada 2021 roku w pracowni plastycznej MDK Inspiracje na Żabiej, odbyły się warsztaty rysunku portretu koleżanki. Natalia stworzyła znakomity wizerunek Julity.

Obie przeszczęśliwe i p. Renata też:)

IMG 20211102 194539985

11.05 i 12.05.2020 „Wiosenny MIKROzielnik”

- szkic wiosennych roślin z uwzględnieniem kształtu, konturu, koloru i światłocienia. Plastyczny atlas roślin.

Uczniowie w oparciu o znalezione roślinki na trawnikach lub łąkach wykonują bardzo szczegółowy rysunek, umieszczając jak najwięcej obserwacji: jaki jest kształt łodygi, liści, kwiatów, itp.

Do tego można dodać owady, które znajdują się w towarzystwie tej rośliny ukazując charakter i cechy charakterystyczne.

Prace do wyboru w różnych technikach rysunkowych i malarskich.

Dla chętnych: dodatkowo wykonanie tego tematu w technice wydrapywaniki.

Zadanie malarskie „POMÓŻ WIOŚNIE” 27.04 i 28.04.2020

Kiedy zobaczyłam spalone trawy, krzewy, drzewa bagien biebrzańskich ogarnął mnie smutek i wielki żal... i ten kosmiczny krajobraz zainspirował mnie do wymyślenia dla was  zadania:

• w oparciu o zdjęcia, POMÓŻ WIOŚNIE :) czernie i szarości, spalone brązy ze zdjęć, zamień na różne odcienie zieleni.
  • Wybrane zdjęcia można przerysować i dodać różne zielenie
  • przypominam zasadę: elementy na dole kartki, które są najbliżej nas warto namalować mocniejszym tonem zieleni a to co jest wyżej kartki czyli dalej, przykryte jest większą warstwą powietrza i ma zabarwienie niebiesko – szare

Potrzebne materiały:

• farby ( niebieskie i żółcie po zmieszaniu tworzą zielenie)
  • papier A3
  • proponuję zamiast pędzli użyć do malowania pociętego w słupki ziemniaka ( takie stemple już znacie)

Z wielką ciekawością czekam na zdjęcia waszych prac :)

Za kilka tygodni trawa na bagnach odrośnie i znów się zazieleni,  mam nadzieję:)

Grupa plastyczna INSPIRACJE

W pracowni plastycznej INSPIRACJE pod kierunkiem Renaty Kaczyńskiej – Łuby w domowych warunkach prowadzone są warsztaty modowe:) MARTY wraz ze swoją MAMĄ modelką. Malowanie wzorów dekoracyjnych na ubraniach mamy to rewelacyjna i odpowiedzialna przygoda. Gratuluje bardzo inspirujących projektów. Czekam z niecierpliwością na kontynuację kolekcji :)