Aktualności

Pełni energii i zapału do pracy zajęcia rozpoczęliśmy w nowej lokalizacji na ulicy Żabiej 5 w trzech grupach:

 • początkującej
 • średniozaawansowanej
 • zaawansowanej

Grupa początkująca

Poznałyśmy maszynę do szycia- sposób zakładania nici dolnej i górnej. Wykonałyśmy pierwsze próby szycia po liniach prostych, falistych i łamanych a także pierwszy przedmiot użytkowy- poduszkę na igły w formie gwiazdki.

Uczestniczki zajęć podczas pracy:

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uszyłyśmy także aniołki na szczęście. Wykonane gwiazdki i aniołki można będzie zobaczyć na Wystawie Bożonarodzeniowej w Galerii Młodych MDK ul. Warszawska 79A, której otwarcie planowane jest 16 grudnia (poniedziałek) godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy.

Grupa średniozaawansowana

Po dłuższej przerwie przygotowujemy się do Wystawy. Będą gwiazdki wykonane różnymi technikami. Serdecznie zapraszamy na Wystawę Bożonarodzeniową- planowane otwarcie wystawy 16 grudnia (poniedziałek) godz.16.30.

Grupa zaawansowana

Mamy nowe pomysły na asortymenty użytku codziennego, Studniówki oraz kolekcje odzieży. Obecnie rozpoczynamy działania w kierunku ich realizacji. Przed nami dużo pracy…

Festiwal Eastern Fashion Week 2019

14 września 2019 r. w Restauracji Kawelin podczas After Party Festiwalu Eastern Fashion Week, którego organizatorem był Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku uczestniczki zajęć pracowni kroju i szycia naszej placówki zaprezentowały swoje kolekcje odzieży.

W kolejności można było obejrzeć najnowsze kolekcje młodych projektantów MDK: Karoliny Kruszewskiej „Fantastic Mr.Fox”, Aleksandry Niczyporuk „Pervers- natury” i Joanna Hryniewicz „Not Decided”.

Wydarzenie prowadziła Aleksandra Toczydłowska, a po pokazie niespodzianka i… spotkanie ze znanymi projektantami odzieży Gosią Baczyńską i Michałem Starostem.

POKAZ MODY „OD INSPIRACJI DO KREACJI”

6 czerwca 2019 r. na sali widowiskowej MDK w Białymstoku miał miejsce POKAZ MŁODYCH PROJEKTANTÓW pt. „ OD INSPIRACJI DOKREACJI”.

Tego wieczoru można było obejrzeć 6 kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez uczestniczki zajęć pracowni kroju i szycia z grupy zaawansowanej MDK, usłyszeć piosenki w wykonaniu Wiktorii Trojan z pracowni muzycznej jak również podziwiać tancerzy z pracowni tanecznej.

W kolejności swoje kolekcje zaprezentowały: Karolina Kruszewska  „Fantastic Mr.Fox”, Aleksandra Niczyporuk „Pervers- natury”, Milena Pietraszko „Something magical”, Joanna Hryniewicz „Not decided”, Justyna Bieniewska-Grochocka „W świecie moich torebek”, Inka Kotuk „Soif”.

Relacja fotograficzna

Grupa zaawansowana

Młodzież wykonuje różne asortymenty odzieży: spódnice, spodnie, sukienki, wdzianka, płaszcze, jak również dodatki do ubioru na podstawie własnych projektów plastycznych. Dużym powodzeniem wśród uczestników zajęć cieszą się również przeróbki odzieży. Powstają zatem nowe modele, a także torebki, plecaki z zastosowaniem różnych materiałów włókienniczych i dodatków krawieckich. Niektóre wykonane przez siebie modele młodzież zaprezentuje w postaci pokazów mody.

6 czerwca 2019 r. na sali widowiskowej MDK w Białymstoku zobaczymy sześć kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez uczestników zajęć pracowni kroju i szycia MDK w Białymstoku. W programie kolekcje: Karoliny Kruszewskiej „Fantastic Mr. Fox”, Aleksandry Niczyporuk „Pervers- natury”, Mileny Pietraszko „Something magical”, Joanny Hryniewicz „Not decided”, Justyny Bieniewskie- Grochockiej „W świecie moich torebek”, Inki Kotuk „Soif”.

Serdecznie zapraszamy!

plakat inspiracje

Grupy średniozaawansowane

Za nami Wystawa wielkanocna „Wielkanocny folklor”. Młodzież z grup średniozaawansowanych zaprezentowała wykonane podczas zajęć ozdoby wielkanocne(gęsi). Poniżej zdjęcia eksponatów.

Grupy średniozaawansowane

Obecnie przygotowujemy się do wystawy dotyczącej Wielkanocy. Będą gęsi, ale jakie…

Eksponaty w trakcie realizacji:

Otwarcie wystawy dn. 04.04.2019r.,  godz. 17.00 Galeria Młodych MDK. Serdecznie zapraszamy!

27 Finał WOŚP w MDK

Już w najbliższą niedzielę 13 stycznia 2019 r. 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na to wydarzenie przygotowaliśmy serduszka i aniołki.

Uczestnicy pracowni kroju i szycia podczas pracy.

Wigilia uczestników pracowni kroju i szycia

22 grudnia 2018 r.uczestnicy pracowni kroju i szycia spotkali się na Wigilii. Były życzenia oraz tradycyjne dzielenie się opłatkiem. W spotkaniu uczestniczyła również Magdalena Siemieńczuk studentka I-go roku London College of Fashion na kierunku Fashion Design Womenswear , a wcześniej uczestniczka zajęć pracowni kroju i szycia MDK w Białymstoku.

Nasze krasnale

Nasze krasnale - skrzaty w Galerii Młodych MDK na wystawie bożonarodzeniowej „Pod gwiazdami”.

Święta tuż, tuż

Uczestniczki zajęć z grupy średniozaawansowanej wykonały krasnale- skrzaty w rozmiarze XXL. Kolorowe pluszami można obejrzeć na wystawie bożonarodzeniowej pt. „Pod gwiazdami” w Galerii Młodych MDK. Otwarcie wystawy 18 grudnia 2018 r.,  godz.17.30.

Serdecznie zapraszamy!

A skrzaty powstawały tak…

„Ozdoby bożonarodzeniowe-szyte na miarę”

Podczas warsztatów rodzinnych „Ozdoby bożonarodzeniowe-szyte na miar” każda para (rodzic i dziecko) wykonała średnio 14 ozdób. Łącznie uczestnicy wykonali około 100 sztuk kolorowych gadżetów na choinkę. Brawo!!!

Efekty:

Warsztaty

 

1plakat1 grudnia 2018 r. w pracowni kroju i szycia MDK odbyło się pierwsze spotkanie - warsztaty rodzinne pt. „Ozdoby bożonarodzeniowe- szyte na miarę…”

Dzieci z rodzicami wspólnie dobierali kształty ozdób, materiały i dodatki zdobnicze, a następnie wykonywali ozdoby świąteczne o różnym stopniu trudności.

Uczestnicy warsztatów podczas pracy…

W najbliższą sobotę - 8 grudnia kolejne spotkanie podczas którego uczestnicy warsztatów powiększą swoje kolekcje ozdób na najbliższe święta.

Grupa średniozaawansowana

Powyżej tylko niektóre przedmioty użytkowe wykonane przez uczestników zajęć z grup średniozaawansowanych.

W następnej kolejności młodzież dokonała przeróbek i tak powstały bluzki damskie w nowym wydaniu.

Obecnie w MDK w Białymstoku trwają przygotowania do obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na tę uroczystość wykonaliśmy patriotyczne kotyliony.

Młodzież podczas pracy….

I gotowe kotyliony…

Aktualności

Grupy średniozaawansowane

Po słonecznych wakacjach, pełni energii mamy nowe pomysły na asortymenty odzieżowe jak również przedmioty użytkowe. Obecnie próbujemy szyć na przemysłowych maszynach, poznajemy ich budowę, zasady działania oraz obsługę. Wykonujemy pierwsze próby szycia projektując pierwsze przedmioty użytkowe (poduszki na igły, kosmetyczki lub piórniki, plecaki). Przed nami praca nad bluzką damską i przygoda z manekinami.

Grupa zaawansowana

Wakacje już za nami. Był to czas odpoczynku, a jednocześnie czas poszukiwań nowych pomysłów i inspiracji. Obecnie projektujemy pojedyncze modele oraz myślimy o nowych kolekcjach odzieży. Najnowsze trendy w modzie nie są nam obce. Przygotowujemy formy - modelowanie przestrzenne jest nieodzowne. W najbliższym czasie planujemy rekonesans po sklepach z materiałami oraz dodatkami krawieckimi.

Wernisaż „Plastycy na Jubileusz”

Od 12 czerwca 2018 r. w Galerii Młodych MDK w Białymstoku można oglądać eksponaty (sylwetki) wykonane przez uczestników pracowni kroju i szycia z grupy zaawansowanej i średniozaawansowanej w ramach Wernisażu „Plastycy na Jubileusz”. Większość modeli prezentowana na manekinach to asortymenty z kolekcji młodych projektantów: Kingi Jankowskiej, Inki Kotuk, Karoliny Kruszewskiej, Mileny Pietraszko, Magdaleny Siemieńczuk, Kamila Kućmierowskiego Aleksandry Niczyporuk i Marty Chterev,  sukienki studniówkowe Justyny Kieżel i Marty Gierejko oraz nagrodzona „Suknia wieczorowa inspirowana stylem Coco Chanel” na Ogólnopolskim Konkursie Odzieżowym wykonana przez Kamila Kućmierowskiego.

„NA WYSOKICH OBCASACH”

Dnia 24.05.2018 r. na sali widowiskowej MDK w Białymstoku miał miejsce POKAZ MODY MŁODYCH PROJEKTANTÓW pt. „NA WYSOKICH OBCASACH” przygotowany przez uczestników pracowni kroju i szycia z grupy zaawansowanej i średniozaawansowanej. Można było obejrzeć 5 kolekcji odzieży: Joanny Hryniewicz  „One by one”, Inki Kotuk „Luxure”, Aleksandry Niczyporuk i Marty Chterev   „コレクション” (czyt. Korekusion), Kingi Jankowskiej „Ethereal” oraz Kamila Kućmierowskiego ,,1989 NeonParty".

Dużym zainteresowaniem podczas tego wydarzenia cieszyły się występy wokalne: Urszuli Mieczkowskiej i Aleksandry Janus z pracowni muzycznej MDK jak również pokaz - inspiracja ruchowa do utworu Astora Piazzolli „Fugata” przygotowana i wykonana przez uczennice wydziału rytmiki z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, do której kostiumy oraz choreografię wykonała Paulina Tałałaj - uczestniczka zajęć pracowni kroju i szycia MDK w Białymstoku.

Grupa średniozaawansowana i zaawansowana

Młodzież wykonuje  różne asortymenty odzieży: spódnice, spodnie, sukienki, wdzianka, płaszcze, jak również dodatki do ubioru, na podstawie własnych projektów plastycznych. Dużym powodzeniem wśród uczestników zajęć cieszą się również przeróbki odzieży. Powstają zatem nowe modele odzieży, a także torebki, plecaki z zastosowaniem różnych materiałów włókienniczych i dodatków krawieckich. Niektóre wykonane przez siebie modele młodzież zaprezentuje w postaci pokazów mody. 24 maja 2018 r.  na sali widowiskowej MDK w Białymstoku zobaczymy pięć kolekcji odzieży zaprojektowanych i wykonanych przez uczestników zajęć pracowni kroju i szycia. W programie kolekcje:

Joanny Hryniewicz „One by one”

Inki Kotuk „Luxure”

Aleksandry Niczyporuk i Marty Chterev „コレクション” (czyt. Korekusion)

Kingi Jankowskiej „Ethereal”

oraz Kamila Kućmierowskiego "1989 NeonParty"

Patronat medialny nad  powyższym wydarzeniem objął portal Obcasy Podlasia.pl

Wiosna uskrzydla

Za nami Wystawa wielkanocna „Wiosna uskrzydla”. Młodzież z grupy początkującej  i średniozaawansowanej zaprezentowała wykonane ozdoby oraz przedmioty użytkowe związane z Wielkanocą. Poniżej zdjęcia eksponatów.

 

Wielkanoc

Grupa początkująca i średniozaawansowana

Obecnie przygotowujemy się do wystawy dotyczącej Wielkanocy. Będą kury, kaczki i króliczki…

Eksponaty w trakcie realizacji:

Otwarcie wystawy „Wiosna uskrzydla” - 21.03.2018 r., godz. 18.00 Galeria Młodych MDK. Serdecznie zapraszamy!

 

Spódniczki

Grupa początkująca

Spódnice z całego koła.

Każdy z uczestników zajęć w kolejności wykonał:

 • konstrukcję spódnicy z całego koła na wymiary własne’
 • układ szablonów na materiale,
 • rozkrój materiału,
 • łączenie elementów i wykończenie spódnicy.

Spódnice w trakcie realizacji i gotowe efekty pracy:

 

26 Finał WOŚP

Bardzo aktywnie włączyliśmy się w Akcję WOŚP 2018. Na 26 Finał wykonaliśmy i przekazaliśmy na aukcje 30 serduszek w tym 3 wyjątkowe - do certyfikatów podpisanych przez Jerzego Owsiaka oraz dyrektora MDK Iwonę Szcześniak.

Konkurs „Ozdoba Choinkowa Strima 2017”- Grudzień 2017

Trzy uczestniczki zajęć pracowni kroju i szycia: Maria Klimczuk i Julia Wiszowata z grupy początkującej oraz Gabriela Niemyjska z grupy zaawansowanej wykonały ozdoby choinkowe na konkurs organizowany przez firmę STRIMA „Ozdoba Choinkowa Strima 2017”. Na konkurs wysłaliśmy bałwanka autorstwa Marii Klimczuk, gwiazdę betlejemską Julii Wiszowatej i anioła, którego wykonała Gabriela Niemyjska.

Ta edycja konkursu była rekordowa. Na powyższy konkurs wpłynęło prawie 300 prac. Nie udało się zdobyć nagrody głównej (maszyna do szycia TEXI BALLERINA), ale każda z uczestniczek została nagrodzona za wykonaną ozdobę i otrzymała trójdzielny kalendarz 2018 oraz bawełniany plecak Strima.

Warsztaty plastyczno-krawieckie

W dniu 25 listopada zrealizowaliśmy z grupą młodzieży warsztaty plastyczno-krawieckie o tematyce bożonarodzeniowej. Wychowankowie MDK w Białymstoku wykonali graficzne rysunki na płótnie stanowiące główny motyw uszytych, świątecznych poduszek. Efekty naszej pracy można  podziwiać na wystawie bożonarodzeniowej "Białe Święta"w Galerii Młodych w MDK w Białymstoku. Zapraszamy na wernisaż prac 20 grudnia 2017. Zapraszamy!

Aktualności

Grupa początkująca

Wykonaliśmy już pierwsze przedmioty użytkowe: poduszki na igły o motywie sowy, torby ekologiczne, a nawet plecaki.

To efekty naszej pracy i zmagań w pracowni.

Grupa średniozaawansowana

Uczestnicy zajęć wykonali aplikacje z zastosowaniem różnorodnych wyrobów włókienniczych, ściegów maszynowych i dodatków zdobniczych. Kompozycje powstały na bazie fizeliny rozpuszczalnej w wodzie.

W następnej kolejności było modelowanie przestrzenne na manekinie w celu uzyskania form asortymentu okrywającego górną część tułowia. Powstały między innymi koszule nocne, sukienki, bluzki.

Młodzież podczas pracy…

Grupa zaawansowana

Uczestnicy zajęć główną uwagę koncentrują na kolekcjach odzieży. Obecnie młodzież opracowuje formy stosując modelowanie na płaszczyźnie i przestrzenne w celu uzyskania poszczególnych sylwetek zgodnych z projektami plastycznymi. Jednocześnie staramy się dokonać zestawienia materiałów i dodatków do realizacji projektów.

A co jest teraz najtrudniejsze- wędrówka po sklepach i hurtowniach w celu doboru i zakupu właściwych materiałów oraz dodatków krawieckich i zdobniczych.

Młodzież nie zaangażowana w kolekcje odzieży realizuje pojedyncze indywidualne projekty sukienek, wdzianek, spódnic, dodatków do ubioru np. torebek lub wykonuje przeróbki odzieży.

Grupa początkująca i średniozaawansowana

Przygotowujemy się do wystawy bożonarodzeniowej. Na zajęciach wykonujemy ozdoby świąteczne - głównie anioły.

Kilka uczestniczek postanowiło wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez firmę STRIMA pt. „Ozdoba choinkowa”. Wyżej wymienione przedmioty powstają głównie z tkanin naturalnych: bawełnianych i lnianych z zastosowaniem różnorodnych dodatków krawieckich i zdobniczych takich jak koronki, włóczki, koraliki, pompony.

Młodzież podczas realizacji swoich projektów…

Prace (anioły) będzie można obejrzeć już wkrótce na wystawie bożonarodzeniowej w Galerii Młodych MDK.

Serdecznie zapraszamy.

Festyn Rodzinny

24 września 2017 r. młode projektantki z grupy zaawansowanej zaprezentowały swoje kolekcje odzieży podczas Festynu Rodzinnego sportowo- rekreacyjnego na skwerze przy ulicy Podleśnej. Podczas tego wydarzenia na scenie można było zobaczyć 3 pokazy mody:

1. „BOTANICA” Inka Kotuk
„Botanica” to najnowsza kolekcja Inki Kotuk. Inspiracje do kolekcji projektantka czerpała z natury, a szczególnie z kwiatów, ich struktury, kruchości i delikatności. Połączenie szarego, czarnego i różowo-fioletowego nadaje całości szyku i elegancji. Tkaniny, z których zostały wykonane asortymenty, są lekkie i zwiewne, przeważa połyskująca satyna, która nadaje świeżości całej kolekcji. Sylwetki dopełniają ręcznie wykonane kwiaty lub ich elementy - płatki.

2.„ROMANTIC VIBRATION” Kinga Jankowska
Zmysłowość, kobiecość i delikatność to trzy cechy, które opisują kobietę z tej kolekcji. Inspiracją do stworzenia poszczególnych sylwetek był obraz kobiety, która nie chce być nowoczesna, żyje według własnych zasad, ale jest romantyczną indywidualistką podczas dnia, jak również i po zmroku.

3."DREAMER” Magdalena Siemieńczuk
Kolekcja, która przenosi do baśniowej przestrzeni, krainy przyszłości gdzie każdy jest artystą. Futuryzm, kubizm, geometria- to buduje bryłowatość i przestrzenność, która jest tu obecna. W sylwetkach dostrzegamy kosmiczność, radość, kolor, łączenie różnych materiałów i niestandardowe cięcia. Projektantce nie umknęły światowe trendy mody. Krótko mówiąc „kolekcja jak z marzeń”.

Aktualności

Grupa początkująca

Za nami już pierwszy kontakt z maszyną do szycia - poznaliśmy budowę maszyny oraz jej obsługę. Szczególną uwagę zwracaliśmy na sposób założenia nici dolnej i górnej. Jak wyglądały pierwsze próby szycia? Dobrze! Szyliśmy po liniach prostych, falistych i łamanych. Okazuje się, iż z maszyną można się szybko zaprzyjaźnić. W najbliższym czasie będziemy się uczyć, jak łączyć materiały włókiennicze oraz zaprojektujemy i wykonamy pierwsze przedmioty użytkowe.

Grupa średniozaawansowana

Po przerwie wakacyjnej, pełni energii mamy nowe pomysły na asortymenty odzieżowe jak również przedmioty użytkowe. Obecnie próbujemy szyć na przemysłowych maszynach, poznajemy ich budowę, zasadę działania oraz obsługę. Wykonujemy pierwsze próby szycia projektując pierwsze przedmioty użytkowe. W kolejności obrazki malowane nicią. A już niedługo przygoda z manekinami.

Grupa zaawansowana

Wakacje już za nami. Był to czas odpoczynku, a jednocześnie poszukiwań nowych pomysłów i inspiracji. Znów projektujemy pojedyncze modele oraz myślimy o nowych kolekcjach odzieży. Oczywiście, najnowsze trendy w modzie nie są nam obce. Modelowanie przestrzenne i odwiedzenie sklepów z materiałami oraz dodatkami krawieckimi w najbliższym czasie będzie nieodzowne.

07 września 2017 roku w Galerii Młodych MDK w Białymstoku miał miejsce Finisaż półkolonii plastyczno-krawieckich.

Finisaż - oficjalne zamknięcie wystawy prac wykonanych przez uczestników letnich warsztatów plastyczno- krawieckich MDK.

W czasie wakacji (17-21 lipca 2017r.) odbyły się w MDK w Białymstoku półkolonie plastyczno - krawieckie. 14 uczestników w wieku od 9 do 12 lat właśnie w tej pracowni rozpoczęło swoją przygodę z igłą i nitką. Podczas warsztatów dzieci w pracowni plastycznej i krawieckiej zaprojektowały i wykonały:

 • spódnice z koła ozdobione aplikacjami,
 • morze i stworzenia żyjące w wodzie,
 • stworki w wersji papierowej i przestrzennej,
 • t-shirty z zastosowaniem metody tie-dye,
 • bransoletki,
 • rysunki na torbach ekologicznych.

Było pracowicie, barwnie i wesoło. Działo się…! A efekty? Zobaczcie sami!

POKAZ MODY pt. „Być kobietą”

8 czerwca 2017 roku odbył się POKAZ MODY pt. „Być kobietą”. Mogliśmy zobaczyć kolekcje: „BOTANICA” Inki Kotuk, „ROMANTIC VIBRATION” Kingi Jankowskiej, „DOTS LINE” Mileny Pietraszko, "DREAMER” Magdaleny Siemieńczuk, „CONSTELLATIONS” Justyny Kieżel.

Powyższe wydarzenie miało miejsce na sali widowiskowej MDK w Białymstoku, szczelnie wypełnionej publicznością. Imprezę prowadziła Dominika Kimaty.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pięć dziewcząt z pracowni kroju i szycia MDK w Białymstoku (grupa zaawansowana) zaprezentowało swoje kolekcje odzieży. Należy podkreślić, iż młode projektantki: Inka Kotuk, Kinga Jankowska, Milena Pietraszko, Magdalena Siemieńczuk, Justyna Kieżel samodzielnie zaprojektowały poszczególne sylwetki, a następnie wykonały w pracowni modele odzieży.

Relacja fotograficzna: zdjęcia z pokazu Paweł Polecki, zdjęcia z sesji Andrzej Górski.

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.