Wiedeńska Albertina

Wiele galerii i muzeów jest obecnie zamkniętych jako środek zapobiegawczy w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Proponuję Wam wirtualną wycieczkę po

Wiedeńskiej Albertinie, podaję link:

https://www.albertina.at/home

Jest to największa na świecie kolekcja grafik, w swoich zbiorach muzeum posiada 65 tys. rysunków i ponad milion rycin. Część z nich możecie zobaczyć dzięki wirtualnej wycieczce po Pałacu Albertina, zaś największe dzieła pogrupowane zostały w zakładce "KOLEKCJE". Są to działy:

OBRAZY I RZEŹBY
RYSUNKI I ODBITKI
FOTOGRAFIA
ARCHITEKTURA
POKOJE PAŃSTWOWE

Znajdziecie tu prace takich malarzy jak Rafael, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Pieter Bruegel, Claude Monet, Pablo Picasso czy Gustav Klimt. Zapraszam jednak nie tylko na strony malarstwa. Każdy z działów proponowanych przez Wiedeńską Albertinę ma wiele do zaoferowania. Oglądajmy, podziwiajmy, kształtujmy w sobie postawę świadomych odbiorców sztuki.

Na ten tydzień proponuję grupie środowej odszukanie w zakładce KOLEKCJE działu OBRAZY I RZEŹBY pracy Joan Miró. Jest to Malarstwo (ptaki i owady). Więcej jego prac odnajdziecie w Fundació Joan Miró – muzeum sztuki współczesnej poświęcone Joanowi Miró, zlokalizowane na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie. Wyszukajcie także obrazy Joan Miro w czeluściach internetu. Ciekawa jestem czy potraficie z taką swobodą, lekkością i innowacyjnością potraktować otaczający Was świat. Spróbujcie, zainspirujcie się artystą i jego pracami. Do dzieła!

Grupa czwartkowa ogląda w zakładce KOLEKCJE dział RYSUNKI I ODBITKI. Szczególną uwagę proszę zwrócić na prace Albrechta Dürera. Jako wstęp do grafiki warsztatowej zapoznajcie się z grafikami/rycinami artysty. Zainspirujcie się precyzją i kunsztem rysunkowym. Waszym zadaniem jest ukazanie świata owadów i płazów w formie graficznej. Niech będzie to rysunek piórkiem, cienkopisem, tuszem, starajcie się nie używać ołówków. Ekspresja twórcza wraz z precyzją rysunkową mile widziana! Stwórzcie własną opowieść o bogatym świecie fauny.

Grupy Licealne Kreatywnych Zajęć Plastycznych (piątkową i sobotnią) zapraszam do obcowania ze sztuką i portretem w malarstwie. Jaki styl pracy? W zakładce KOLEKCJE działu OBRAZY I RZEŹBY znajdziecie prace podejmujące ten temat. Na dole zakładki proszę kliknąć ODKRYJ WIĘCEJ W KOLEKCJI ALBERTINA ONLINE. Zapoznajcie się z zasobami Wiedeńskiej Albertiny i wykonajcie portret malarski kolegi, koleżanki a może kogoś z bliskich lub autoportret. Możecie stworzyć portret rodzinny lub serię prac. Ważne są emocje, niech to będą obrazy po których wiemy jaki jest Wasz stosunek do osoby portretowanej. Niech będzie widać strach, nienawiść czy też miłość. Użyjcie barw adekwatnych do uczuć, nie bójcie się min, grymasów twarzy. Życzę Wam aby portrety uśmiechały się na papierze, płakały, wzruszały lub przerażały. Realizm w tym ćwiczeniu nie jest najważniejszy. Powodzenia

Jak zwykle zapraszam do kontaktu i przesyłania prac do korekty poprzez Multimedia Messaging Service (MMS-y). Mój numer telefonu znacie a jeśli wolicie maila to znajdziecie go w zakładce KONTAKT na stronie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku. Do szybkiego zobaczenia:)

Monika Sienkiewicz

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.